Zana 20 Yıl Önceki Konuşmayı Anlattı!

Zana 20 Yıl Önceki Konuşmayı Anlattı!
Kürtçe konuştum ve yemini Kürt ve Türk halkının kardeşliği için yaptığımı söyledim.

Diyarbakır Bağımsız Milletvekili adayı Leyla Zana 20 yıl önce Meclis'teki krize yol açan Kürtçe konuşmasıyla ilgili konuştu. Leyla Zana, "İnkar bitti geçmişte takılı kalmamak lazım" diye konuştu.

BEN KÜRTÇE YEMİN ETMEDİM

BDP'nin Diyarbakır'da desteklediği Bağımsız Milletvekili adaylarından kapatılan DEP eski Milletvekili Leyla Zana, 20 yıl önce TBMM'de krizi yol açan Kürtçe konuştuğu yemin törenini değerlendiriken, "Ben 20 yıl önce Kürtçe yemin etmedim. Sadece yeminden sonra Kürtçe konuştum ve yemini Kürt ve Türk halkının kardeşliği için yaptığımı söyledim. Farklı bir süreçti, geçmişe takılıp kalmamak gerekir. İnkar bitti ama yaşananlarıda unutmamak gerekir" dedi.

TRAFİK IŞIKLARINI BİLE DEĞİŞTİRDİLER

Zana, trafik ışıklarının bile sarı, kırmızı, yeşil olduğu için değiştirilmeye çalışıldığına işaret ederek, 'Bugün ile 20 yıl önce yaşananlar arasında çok fark vardır. O dönem inkar ve imhanın yaşandığı bir süreç vardı. Trafik ışıkları bile sarı-kırmızı ve yeşil olduğu için değiştirilmeye çalışıldı. Yeşil maviye dönmüştü. Gelinen nokta inkar değil, çözüm noktasıdır. 2011 yılında yapılacak olan anayasada Kürtler nasıl bir statü ile yer alacak , Kürtlerin kabulu sözdemi yoksa özde mi olacak onu göreceğiz. Kürtlerin kabulunun anayasada güvence altına alınması gerekir. Sorunun tartışılması beraberinde çözüme getireceğinhe inanıyorum. Bedelsiz bir şey gerçekleşmiyor.' şeklinde konuştu..

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com