Zana dışlanmayacak

Zana dışlanmayacak
BDP’nin 7 Ekim’de olağanüstü kongre kararı aldığı Mardin’deki 3 günlük kampında, Kürt sorununun çözümü konusunda BDP’yi eleştirip Başbakan Tayyip Erdoğan’la görüşmesiyle blokta tepki yaratan Bağımsız Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana’nın tutumu eleştiri
BDP ve blok milletvekillerinin Mardin’deki 3 günlük kampı sona erdi. Leyla Zana’nın “ailevi” bazı işlerini gerekçe göstererek katılmadığı toplantıda, milletvekillerinin Meclis performansı masaya yatırıldı.
 
Toplantıda, BDP’nin etkili muhalefet yapmakla birlikte Meclis çalışmalarına katılımının “yetersiz” olduğu eleştirisi yapıldı. Aralarında Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna’nın da bulunduğu bazı milletvekillerinin Meclis çalışmalarına hemen hemen hiç katılmadığı değerlendirmesi yapılan toplantıda, Eşbaşkanlar Gültan Kışanak ve Demirtaş, milletvekillerinin Meclis çalışmalarına yeterli katılımını sağlamamada kendilerinin de payı olabileceği konusunda özeleştiri yaparken, yeni yasama yılında daha koordineli şekilde AKP hükümetine muhalefet edilmesi kararı çıktı. Bazı milletvekillerinin, bölgedeki seçmenlerden kendilerine “cenazelere katılmaları, halkın talepleri ve sorunlarıyla daha fazla ilgilenmeleri” yönünde talepler geldiğini belirtmesine karşın, ağırlıklı görüş, “parlamento zemininin etkin kullanılması” yönünde oldu. BDP grubunda “her kafadan bir ses çıkıyor” görüntüsü yaşandığı da değerlendirilen toplantıda, açıklamaların ve değerlendirmelerin “koordineli” şekilde yürütülmesi, danışmanlardan daha etkin yararlanılması benimsendi.
 
Muhalefet sertleşecek
 
AKP’nin hem Kürt sorunu konusunda, hem de “kendisinden görmediği” kesimlere karşı saldırgan bir politika izlediği değerlendirmesinin yapıldığı toplantıda, BDP ve blok milletvekillerinin sadece Kürt sorunu konusunda değil, emek, çevre, kadın hakları ve inanç özgürlüğü konularında daha etkin rol alması, AKP hükümetine de daha sert muhalefet yapılması kararı benimsendi. Kürt sorunu konusunda AKP hükümetinden çözüm beklenemeyeceği dile getirilen toplantıda, AKP’ye karşı daha sert muhalefet ve bunun için diğer partilerle işbirliği yapılması görüşü benimsendi.
 
Zana ile görüşme
 
Toplantının ana konularından birisini ise Leyla Zana-Erdoğan görüşmesi oluşturdu. BDP Eşbaşkanları Demirtaş ve Kışanak, Erdoğan’la görüşmesinin ardından Zana ile yaptıkları görüşmeler hakkında bilgi verdi. BDP Eşbaşkanları, Zana’ya “AKP’nin bu görüşmeyi ve siyasi konjonktürü kullandığı, bu tür girişimlerin AKP’ye dönük güven tazeleme amacına hizmet ettiği” eleştirilerini yönelttiklerini anlattılar. Toplantıda, Zana’nın da bu eleştirilere belli ölçülerde hak vermekle birlikte çözümün AKP reformları ile olabileceği inancında olduğu, blok ile Zana arasındaki önemli görüş ayrılığı olduğu değerlendirmesi yapıldı.
 
Zana’nın Kürt sorunu konusunda mücadele vermiş saygın bir isim olduğu, Erdoğan’la görüşmesinin “itibar kaybı”na yol açmasına karşın dışlanmaması gerektiği görüşünün dile getirildiği toplantıda, eşbaşkanların önümüzdeki günlerde yeniden Zana ile blok milletvekillerinin eleştiri ve görüşlerini aktarmak ve yaşanan gerginliği yumuşatmak için görüşmesi benimsendi.
 
Toplantıda KCK operasyonları nedeniyle parti yönetimindeki boşalmalar nedeniyle 7 Ekim’de yapılacak olağanüstü kongrede, mevcut eşbaşkanlarla yola devam görüşü ağırlık kazandı. (NSK)
 
Cumhuriyet
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com