Zana: "Silah Kürtlerin sigortası"

Zana: "Silah Kürtlerin sigortası"
Leyla Zana, Kürt sorunu olduğu sürece silahın Kürtlerin sigortası olduğunu söyledi

BDP Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana, Kürt sorunu olduğu sürece silahın Kürtlerin sigortası olduğunu söyledi.

Zana, PKK'ya yakın bir internet sitesine göre, bazı gazetelerde yer alan 'tek taraflı ateşkes' haberlerini değerlendirdi.

Ben tek taraflı hiçbir şeyin anlamlı olacağını düşünmüyorum" diyen Zana, çok radikal bir şekilde demokratik eylemliliklerin yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi ve ekledi: "Artık silahlı mücadele bir noktaya geldi. Ben silahların bırakılmasını asla tartışmıyorum. O Kürtlerin sigortasıdır. Bu sorun var olduğu müddetçe o silahlar Kürtlerin güvencesidir" dedi.

BDP Milletvekili Leyla Zana, silahların susması taraftarı olduğunu ancak bir statü verilmeden, yasal bir güvence sağlanmadan 'Kürtlerin sigortası' dediği silahın bırakılmaması gerektiğini söyledi.

Zana şunları söyledi:

"Çünkü biz geçmiş süreçleri de görmüş insanlarız. 80'li yılları yaşamış insanlarız. Karşılıklı bir güvensizlik var. Bu güvensizliğin giderilmesi için belirli adımların atılması lazım. En büyük adımın devlet tarafından atılması gerektiği kanısındayım.

Çünkü haksızlığı uğrayan Kürtler, haksızlığı da yapan devlettir. Kürtlere bir statü verilmeden, yasal bir güvence sağlanmadan, Kürtlerin silah bırakmasını tartışmamak gerekir. Ama silahların susturulması taraftarıyım. Çünkü artık gençlerin kanı akmamalı.

Dialog süreci başladığı zaman yarın arkamıza döndüğümüzde gerçekten de gençler için hepimiz üzüleceğiz ve yaralanacağız.

"REFERANDUMA GİDİLMELİ"

Kürtler de her halk gibi referandumdan geçmeli" diyen Zana, "Kendisi için federasyon mu, özerklik mi, eyalet sistemi mi, yoksa konfederal bir yapı mı istiyor? Yoksa bağımsızlık mı? Kürt halkı kendi iradesini ortaya koymalıdır... Kürt halkı yaşamak istiyorsa bunun da formülleri de vardır. Kürt halkı ne istiyorsa taraflar bu karara saygı göstermelidir” şeklinde konuştu.

ABDULLAH ÖCALAN'A EV HAPSİ

Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin kaldırılmasını, başka bir cezaevine çok ev hapsinin olması gerektiğini söyleyen Zana, KCK tutuklamalarıyla ilgili de, "Bunun altına baktığımızda Kürt sorunu yatıyor. Kürt sorununu tartışmamak için günlük tutuklamalarla bizi uğraştırıyorlar. Bu konuda duyarlı olmamız gerekiyor” dedi.

(UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com