Zayıf hastalara daha iyi davranılıyor

Zayıf hastalara daha iyi davranılıyor
Doktorların şişman hastalara oranla zayıf hastalarına daha iyi davrandığı belirtildi. Uzmanlara göre bunun sebebi doktorların zayıf hastalara daha fazla saygı duymaları.
Birçok hasta doktora gittiğinde gerilir, hastaneye gitmekten korkar. yeni yapılan araştırmaya göre bunun haklı sebepleri var. Araştırmada doktorların şişman hastaları endişelendirecek şekilde davrandıkları ortaya çıktı. 
 
Baltimore'daki John Hopkins Üniversitesi Tıp Fakultesi uzmanları doktorların zayıf hastalara şişman hastalardan daha güzel davrandıklarını ileri sürüyor. Araştırmaya göre doktorlar kilolu hastalarına tanı koymada ve tedavide daha az profesyonelce davranmıyor ama hastaya karşı tutumları onlarla konuştuklarında değişiyor. 
 
Uzmanlar bunun doktorların kilolu hastalarına daha az saygı duyduğu anlamına geldiğini söylüyor. Çünkü onlara tedavide daha fazla yardımcı olmalarını istiyor.
 
Bu tavrın aşırı kilolu hastaların sağlıklarında olumsuz etki yaptığını belirten uzmanlar, hasta ile doktor arasında empati eksikliğinini sağlık uyarılarının etkisini düşürdüğünü kaydediyor. 
 
Uzmanlar araştırmada 39 birinci basamak doktorlar ve onların 208 hastası ile olan ilişkisini analiz etti. Araştırma sonunda doktorların şişman hastalarla normal kilolu hastalara göre daha az duygusal ilişki kurdukları  görüldü.
 
Araştırmaya liderlik eden Prof. Kimberly Gudzune "Bağlanma ve empati hasta-doktor arasındaki ilişkide esastır. Doktor fazla empati gösterdiğinde hastalar tıbbi önerilere daha fazla bağlı kalır" dedi. 
 
Prof. Gudzune obez hastaların daha savunmasız olduğuna vurgu yaparak onlara davranışta daha özen gösterilmesinin altını çiziyor. Gudzune gerekirse doktorların da davranışlarını değiştirmesi için destek alması gerektiğini belirtiyor.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com