Zehir suyumuza da mı sızıyor?

Zehir suyumuza da mı sızıyor?
ABD ÇEVRE KORUMA AJANSI EPA, HAVA KİRLİLİĞİNE SEBEP OLAN VE TERMİK SANTRALLERDEN YAYILAN KÖMÜR KÜLLERİNİN SUYA SIZARAK KANSERE SEBEP OLDUĞUNU ORTAYA ÇIKARTTI. ABD ÇEVRE ÖRGÜTLERİ HAREKETE GEÇTİ. SU YOLUYLA GELEN KANSER TEHDİDİNE KARŞI, KÜTAHYA'NIN DA İÇİ

Termik santrallerden hava yoluyla yayılan “kömür külü” atıklarının, yeraltısularına da sızdığı bu şekilde çevre halkının kansere yakalanma riskini ciddi boyutlarda artırdığı ortaya çıktı. ABD Çevre Koruma Ajansı'nın (Environmental Protection Agency-EPA) hazırladığı rapor Kütahya gibi termik santral barındıran şehirlerdeki tehlikenin sadece hava yoluyla değil, içme suyu yoluyla da sağlığı tehdit ettiğini gösterdi.
Geçtiğimiz günlerde Tennessee'de meydana gelen bir kaza sonrası etrafa yayılan kömür küllerinin yeraltısularına karışmasıyla çevrede yaşayan insanların kanser riskiyle tehdit altında olduklarını haber yapan The New York Times Gazetesi'nin gündeme getirdiği EPA'nın araştırması, termik santral barındıran diğer iller gibi Kütahya'da da acil önlem alınması konusunda uyarı niteliği taşıyor. Kömür küllerini ortadan kaldırma mekanlarında daha iyi önlemlere ihtiyaç olduğu konusunda yetkililerin harekete geçmesi gerektiğini vurguluyor.
KANSER RİSKİNİ 900 KAT ARTIRIYOR
Çevre Koruma Ajansı EPA'nın inceleme altına aldığı 181 kömür yanma mekanıyla ilgili hazırladığı raporda, kömür küllerinin suyla karışması sonrasında  yaydıkları arsenik, kurşun, bor, selenyum, kadmiyum, talyum gibi zehirli kimyasalların yağmur suyuyla da karışmasıyla çözülerek kanser riskini 900 kat artırdığı belirtiliyor.
Sınırları çizilmemiş havuzlarda depolanan yada çamurla veya killi toprakla çizilmiş alanlardaki kömür küllerinin yeraltısuları açısından büyük tehlike doğurduğunu vurgulayan raporun açıklanmasından sonra, Earthjustice, the Clean Air Task Force, Environmental Integrity Project  gibi çevre ve halk sağlığı örgütlerinin harekete geçtiği de vurgulanıyor.

TÜRKİYE'DE YAPILAN ARAŞTIRMALAR DA BÖYLE BİR RİSKİN OLABİLECEĞİ ÜZERİNDE DURULUYOR
Doç. Dr. Alper Baba'nın ülkemizde termik santrallerden kaynaklanan atıkların (kül ve curuf) yeraltısuyu ve toprağa etkisine dair yaptığı bir çok çalışmasında atıkların su ile teması sonucu ve düşük pH koşullarında küllerde bulunan toksik iz elementlerin suya ve toprağa geçebileceğini bilimsel veriler ile ortaya koymuştur.  Özellikle “Yatağan Termik Santralı Atık Depolama Sahasının Yeraltısularına Etkisi”yle ilgili yaptığı araştırmada, kül ve cürufların toprak örtüsü ve yüzey sularının kirlenmesinin yanı sıra, yeraltı sularına ulaşması sebebiyle sağlık açısından tehdit edici sonuçlar doğurabileceğini vurgulamaktadır. Ayrıca Dr. Baba Türkiye'de Termik Santrallerde yılda yaklaşık olarak 18 milyon ton kül üretildiğini bu küllerin ya ekonomiye dönüştürülmesi yada iyi depolanması gerektiğini yaptığı çalışmalarda vurgulamaktadır. Küllerin iyi depolanmaması durumunda gelecekte sağlık açısından ciddi problemlerin yaşanabilecegini belirtmektedir.

HAVA KİRLİLİĞİNDE İLKLERDE OLMAYA ALIŞIĞIZ
Kütahya halkı, kömür küllerinin içme suyumuza karışma riskinden haberdar olmasa da, hava kirliliği ölçümlerinde her yıl ilk sıralarda yer aldığını biliyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan ölçümlere göre Kütahya'nın hava kirliliğinde bu yıl da ilk sıralarda yer aldığı basında yer almıştı. Kütahya'da son bir ayda kükürtdioksit oranının 425 mikrogram/metreküpe, partikül madde oranının ise 941 mikrogram/metreküpe yükseldiği belirtilmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com