Zehir zemberek Alex açıklaması

Zehir zemberek Alex açıklaması
Aykut Kocaman Avrupa Ligi'nde Fenerbahçe'nin grubundan çıkması halinde kupada çok iddialı hale geleceğini söyledi.Sarı lacivertli takım hakkında merak edilenler ve son günlerde çok konuşulan kadro rotasyonuyla ilgili tüm sorulara ilk ağızdan cevap verecek

İşte Maraton Özel'e katılan tecrübeli teknik adamın açıklamalarından önemli satırbaşları;

Aykut Kocaman sözlerine vefat eden Ediz Bahtiyaroğlu ile başladı...

"Bu kadar genç ve hayat dolu bir arkadaşımızın aramızdan ayrılması çok üzücü. Allah ailesine ve sevdiklerine sabır versin. Ayrıca tüm şehitlerimizin ailesine de Allah'tan sabırlar diliyorum. Ülkemizin içinde bulunduğu bu acı ortamda futbol konuşarak soruları cevaplamaya çalışacağım."

Fenerbahçe'nin şampiyonlar ligi'ne veda ettikten sonra Raul Meirelles'in takıma katılmasını değerlendirdi.

"Fenerbahçe daha önce bu şekilde transferler yapmıştır. Vaslui'ye elendikten sonra Yobo ve Krasic gelmişti. Yobo'nun transferi kulüple ilgili nedenlerden sonra Vaslui maçının sonrasına kaldı. Hem Mehmet Topal hem de yanındaki oyuncu için çok erkenden hareket geçmiştik. Ama bu transferler bugüne kaldı.

Takımın kapasitesinin yukarı çıkacağına inancım nedeniyle Meirelles transferi biraz gecikti. Meirelles geldikten sonra yapılan diğer 7 transfer çöpe atılıyor. Son gün transferleri tüm dünya kulüpleri için geçerli. Haziran ayında ayrılan oyuncularımız yerine doğru oyuncuları transfer ettik ve derinlikli bir kadro haline geldik.

Türkiye futbolunda İnatla ve sabırla yapılan yatırımın karşılığının alınmadığını düşünüyorum. Yatırım ve verimlilik arasında doğru orantı yok. Transferler ile ilgili birinci sınıf oyuncuları birinci sınıf zamanlarında getirmek çok zor. Dünya futbolunun merkezi değiliz. Biz en zor zamanlarımızda 3 tane 1. sınıf oyuncuyu getirmeyi başardık. Sow, Krasic, Kuyt ve Meirelles..."

"Türkiye'deki futbol medyası takımlar ve futbolcular üzerinde çok etkili. Oyuncular bazen bu gücü arkasına alıyor bazen de altında ezilebiliyorlar. Türkiye'de çalışan antrenörlere doğru futbol iklimini sağlanmıyor. Biz ileri doğru değil gerilemek için kötülemek için yarışıyoruz. Bir daire içierinde birbirimiz ile didişip duruyoruz. O daire içerisinde futbolcular, yöneticiler, antrenörler medya bir yer edinmiş ve bu dairenin dışına çıkamıyoruz. Ülkemizde kulüpler yüzde yüz teknik direktörlerin kontrölünde değil. Takımlar bir antrenör takımı olamıyor."

"Avrupa Ligi'ndeki 6 maç çok önemli maçlar olacak... Gruptan çıkmayı başarırsak o kupanın favorilerinden oluruz.. Bugünkü takımla Young Boys ve PAOK maçına çıksaydık sahadan siler süprürüz. Bir değişim içerisindeyiz. Bu görülüyor ya da görülmüyor bilmiyorum. Ama ben farkındayım.

Mondchengaldbach, Alman futbolu ile birlikte Avrupa'nın yükselen değerleri arasında. Çok önemli oyuncularını sattılar fakat çok temel özellikleri var. Alman takımı maç başına 130 km konuşuyor. Biz ise geçen sezon 98-99 km civarındayız. Vaslui ve Spartak Moskova maçlarında 112 km'yi bulduk. şampiyonlar ligi'nde yer almak isterseniz en az onlar kadar koşmak zorundayız. Türk futbolu ile Avrupa arasında makas açılıyor diyorlar. Bunun nedeni tamamen fiziksel...Ben de futbolcuyken takımda koşmayan oyunculardandım. Futbolcu Aykut Kocaman benim şu anki takımımda asla oynayamazdı."

ALEX'İN DEMEÇLERİ ASILSIZDIR

"Alex'in 'Fenerbahçe Avrupa'daki hedeflerini tamamen küçülttü' şeklindeki demeci tamamen asılsızdır. Yapılan transferlere bir bakın.. Fenerbahçe bu yatırımları 10 yıl daha sürdürürse en az 7-8 yıl Avrupa arenasında kalıcı olur. Doğru düşünen F.Bahçelilerin geçtiğimiz sezona genel olarak bakmalarını istiyorum. Geçtiğimiz sezon Galatasaray'a karşı son 3 maçın 2'sini biz kazandık.
Galatasaray'a karşı olan Süper Kupa final maçı benim için sadece Spartak Moskova maçının bir provasıydı. Benim kafamda sadece Avrupa vardı. Bütün hamleleri bunu için yaptım."

"Barcelona dışında dünyada Spartak Moskova'yı çok az takım dize getirebilirdi. Biz bunu başardık. Ama nedense ülkemizde bazı şeyler küçümseniyor.

Kocaman Fenerbahçe'yi korkak oynatıyor iddialarına yanıt verdi

"Korkak oynadığımız söylenemez.. Son 3 maça kadar gücümüz yettiği sürece rakipleri baskı altına almaya çalışarak oynadık. Son iki sezonda ligin en dominant takımı bizdik. Geçtiğimiz sezon oyanan Süper Final'de korkak ve etkisiz Fenerbahçe rakiplerine 4 puan fark attı. Son 4 maçta topa sahip olma ve pas sayımız azaldı. Çünkü oyuncu profili değişti. Bu sistem bizi hızlı top oynamaya götürürken ileride hem hızlı hem de topa daha fazla sahip olan bir takım olmya götürecektir."

KOCAMAN ALEX'İ KISKANIYOR MU?

"Bu soruyla karşılaşacağım hiç aklıma gelmezdi. Ne kişiliğim ne de herhangi bir durum bana bu soruya cevap verdiremez. Cevap vermeye bile tenezzül etmiyorum... Alex konusunda yüzde yüz istediklerimi uygulayamıyorum. Antrenörün herhangi bir oyunsuyla ilgili tasarrufunda medyanın büyük bir bölümü çok çabuk reaksiyon gösteriyor. Antrenörlere bu konuda çok büyük insafsızlık yapıyorlar. Sadece bana değil tüm antrenörlere.. Bir antrenör tercihlerinden dolayı ülkemizde olduğu kadar başka hiç bir ülkede bu kadar sert eleştirilmiyor. Alex futbol yaşamının sonlarına gelirken en çok topla buluştuğu en iyi oynadığı sezonu geçirdi. Alex geçtiğimiz sezon benim en büyük yardımcım olmuştu. Onunla ilgili sezon başında hiçbri tsarrufum yoktu. Antrenman döneminde mükemmele yakın bir antrenman yaptı. Hazırlık maçlarında çok istekli görünüyordu. Fakat İstanbul'a geldikten sonra bu halinden eser kalmadı. Ancak bütün bunlara rağmen ben yine de kendisiyle devam ettim. Spartak Moskova maçında taktiksel nedenlerden dolayı Alex'e ondan faydalanmayı düşünmediğimi ilettim."

KOCAMAN'IN ALEX KARARI...

"Bundan sonraki periyotta Alex'in antrenman ve maç performansına bakacağım. Geçtiğimiz sezonu yakaladığı takdirde Alex bu takımın bir parçası olacaktır. Artık Fenerbahçe'nin menfaatleri benim için her şeyden önde geliyor. Hem Alex hem de diğer futbolcular Fenerbahçe'nin geleceği için bir sorun yaratmadığı sürece hepsini değerlendireceğim. Alex ile konuşmamda artık öğretmen futbolcu olmasını istedim. Zaman zaman kulübede yanımda oturmalı. Alex gibi değerler bu şekilde davranmalı. Alex bundan sonraki süreçte sahada kaptan olarak yer alacak."

TRANSFERLERİ DEĞERLENDİRDİ

"Oyunculara sihirbaz muamelesi yapmayalım. Bazı isimlerden istediğiniz verimi alabilirsiniz de alamayabilirsiniz de.. Manchester United'a bakın. Nani transferinde yıllardır kıvamına getirmek için çalıştılar. Ülkemiz için de aynı şeyler geçerli. Ne kadar titizlenirseniz titizlenin bazen transferler tutmayabilir. Sonuçlar da bunlar da insan makine değil. Transferlerde taraftarlar biraz daha sabırlı olmalı..."

TÜRKİYE'DEN AVRUPA DEVİ ÇIKMAZ

"Ülke futbolu olarak hiçbir zaman Barcelona Real Madrid düzeyine çıkamayacağız. UEFA Çünkü onlar yapıyor biz izliyoruz. Oralara çıkabilmek için bir şeyler üretmemiz gerekiyor. Bunun en önemli yolu da büyük takımlarımızı antrenör takımı yapmaktan geçiyor. Antenörlerimizi itibarsızlaştırmamak gerekiyor. Takımlarımızın başına Schuster, Rijkard, Aragones, Bel Bosque gibi isimler geldi. Ama adamları sadece eleştirdik. ürkiye Ligi ödenene yayın geliri bedelini hak edecek değerde değil gibi geliyor bana..." (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com