Zehirli mantar uyarısı

Zehirli mantar uyarısı
Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Alkan, doğada yetişen mantarların bilinçsizce tüketilmesine karşı vatandaşları uyardı. Doğada kendiliğinden yetişen mantarların zehirli olup olmadığının sadece mikroskobik incelemeler sonucu ortaya çıktığını belirten Alka

Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Alkan, doğada yetişen mantarların bilinçsizce tüketilmesine karşı vatandaşları uyardı. Doğada kendiliğinden yetişen mantarların zehirli olup olmadığının sadece mikroskobik incelemeler sonucu ortaya çıktığını belirten Alkan, “Kültür mantarları dışındaki mantarları vatandaşlarımız yememeli. Zehirli mantarlar öldürücü olabilir”dedi.

İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Alkan, yaptığı açıklamada, doğada kendiliğinden yetişen mantarların bilinçsizce tüketilmemesi gerektiğini söyledi. Beslenmede sıkça kullanılan yiyeceklerin başında gelen mantarların genellikle etle aynı besin değeri taşıdığı yolunda bir eğilim olduğunu, oysa mantarın besin değerinin etle aynı olmadığını ifade eden Dr. Alkan, bilinçsizce doğadan toplanıp yenilen mantarların halk sağlığı açısından önemli bir sorun teşkil ettiğini ifade etti. Vatandaşların zehirli ve zehirsiz mantarları birbirinden ayırt etmesinin mümkün olmadığının altını çizen Dr. Alkan, “Ülkemizde doğada kendiliğinden yetişen mantarları yeme alışkanlığı oldukça yaygın. Bu mantarların zehirli olup olmadığını ancak uzmanların mikroskobik incelemeleri sonucu ayırt edebiliyoruz. Doğada yetişen mantarların bilinçsizce tüketilmesi halk sağlığı açısından önemli bir sorun. Halkın bu konuda bilinçlendirilmesi ve türü bilinmeyen mantarların tüketiminin engellenmesi gerekiyor. İçinde bulunduğumuz mevsim itibariyle doğada yetişen mantarların tüketiminin artacağı ve zehirlenmelerin meydana gelebileceğini düşünüyoruz. Vatandaşlarımıza türü bilinmeyen mantarları tüketmemelerini, bunun yerine kültür mantarı yemelerini tavsiye ediyoruz' dedi.
Türü bilinmeyen mantarların tüketilmesi durumunda gelişen mantar zehirlenmelerinde kardiyovasküler bozukluklar, çarpıntı, şuur bozuklukları, bulantı, kusma, ishal, yüksek ateş ve solunum ve dolaşım yetersizliği gibi rahatsızlıkların ortaya çıktığını da ifade eden Sağlık Müdürü İsmail Alkan, 'Böyle bir durumla karşılaşan vatandaşlarımız en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Kültür mantarı satın alırken de mantarın ambalajlı olmasına, nerede üretildiğine, imal ve son kullanma tarihlerinin olup olmadığına bakmamız gerekiyor”dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com