"ZEKA" Bilgilendirdi

"ZEKA" Bilgilendirdi
Kütahya, Afyonkarahisar, Manisa ve Uşak illerinin ekonomik ve beşeri gelişimlerine destek olmak amacıyla kurulan Zafer Kalkınma Ajansını, dört ilde sağlayacağı 20 milyon TL'lik hibe desteği programı ile ilgili dün bilgilendirme toplantısı gerçekleştird

Kütahya, Afyonkarahisar, Manisa ve Uşak illerinin ekonomik ve beşeri gelişimlerine destek olmak amacıyla kurulan Zafer Kalkınma Ajansını, dört ilde sağlayacağı 20 milyon TL'lik hibe desteği programı ile ilgili dün bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.
Zafer Kalkınma Ajansının başlattığı 20 milyon TL'lik Mali Destek Programının Kütahya'daki tanıtımı, dün Ressam Ahmet Yakupoğlu Kültür Sanat ve Eğitim Merkezinde gerçekleştirildi.
Bilgilendirme toplantısına katılan Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, bilgilendirme toplantılarının Afyonkarahisar, Uşak ve Manisa illerinde de yapılacağını belirterek, bu illerdeki kurum ve kuruluşların ZEKA'nın mali destek programı konusunda bilgilendirileceğini söyledi.
Proje çağrısının takvimde ön görülen süre içerisinde gerçekleştirildiğini ifade eden Vali Kocatepe; 'Bu aşamya gelebilmek için ZEKA çalışanları çok istekli ve öz verili bir şekilde çalıştılar. Bölge planlarının hazırlanması ve diğer teknik şartların belirlenmesi için öncelikle Devlet Planlama Teşkilatı'nın (DPT) kriterlerine uygun olması gerektiği gibi Devlet Bakanlığı tarafından onaylanması için uzun süreçlerin geçmesi gerekiyor. Bu süre zarfında iyi bu planları iyi bir biçimde analiz edilmesi gerekiyor. Proje ayrıntıları ve her ilin önceliklerinin belirlenmesi için ön hazırlık dönemleri gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bölgesel gelişme ile ilgili planların detaya dökülmesi ve bunların tekrar DPT'nın kriterlerine uygun olması gibi konuların netliğe kavuşması gerekiyor. Ve ZEKA olarak artık destek çağrılarımızı yapabilir hale geldik.' şeklinde ajansın çalışma prensipleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Devleten aldıkları 20 milyonluk hibe desteğini proje çağrılarına destek olarak ayırdıklarını belirten Vali Kocatepe, amaçlarının ZEKA'nın kapsadığı illerin gelişmesini sağlamak olduğunu ifade etti.
ZEKA Genel Sekreteri Dr. Yılmaz Özmen, ''Bölgesel Potansiyelin Harekete Geçirilmesi'' başlığı altında sunulan Mali Destek Programı kapsamında özel sektör, kamu, yerel yönetimler, üniversite, meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları, Organize Sanayi Bölgeleri, kooperatifler ve birlikler tarafından Ajansa sunulacak projelere 500 bin TL'ye kadar karşılıksız mali destek sağlayabileceklerini ifade etti.
Proje başvurularını 18 Marta kadar kabul edeceklerini belirten Özmen; 'Bu tarihten sonra objektif ve bağımsız bir değerlendirme sürecinden geçirilecek projelere, program öncelikleri ile uyumlu ve başarılı görüldükleri takdirde, özel sektörde yüzde 50, kar amacı gütmeyen kurumlarda ise yüzde 75 oranında eş finansman sağlayacağız. Dolayısıyla proje tutarının özel sektörde yüzde 50'sini, diğer sektörlerde yüzde 75'ini Zafer Kalkınma Ajansı karşılamış olacak. Ajansın sağlayacağı destek tutarları ise 50 bin TL ile 500 bin TL arasında olabilecek. Programın öncelikleri arasında işletme, kurum ve kuruluşların hizmet, üretim ve yönetim süreçlerinin geliştirilmesi, üretimde teknik altyapı ve kapasitenin geliştirilmesi, enerji verimliliği, kurum, kuruluş ve işletmeler arasında işbirliği ağlarının oluşturulması, Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerinin artırılması da yer alıyor.
Mali Destek Programının detaylarını ve başvuru koşul ve formlarını içeren Başvuru Rehberi, www.zafer.org.tr internet adresinde yayımlandı. Başvuru Rehberi ayrıca Ajans Genel Sekreterliğinin bulunduğu Kütahya METEM Tesisleri 4'ncü katta matbu halde temin edebiliyor.' şeklinde açıklamlarda bulundu.
ZEKA'nın ''Bölgesel Potansiyelin Harekete Geçirilmesi ve Mali Destek Programı'' bilgiledirme toplantısına; Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, Belediye Başkanı Mustafa İça, İl Milli Eğitim Müdürü Muhammed Şahinkaya, Kütahya Genç İşadamları Derneği Başkanı Volkan Turgut, Kütahya Sanayici ve İşadamları Derneği (KÜSİAD) Başkanı Mehmet Ceylan, daire müdürleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com