ZEKA yönetim kurulu toplantısı Kütahya'da yapıldı

ZEKA yönetim kurulu toplantısı Kütahya'da yapıldı
Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) 2013-8 Yönetim Kurulu Toplantısı Zafer Kalkınma Ajansı Dönem Başkanı, Vali Şerif Yılmaz, başkanlığında Kütahya'da gerçekleştirildi.

Zafer Kalkınma Ajansı Dönem Başkanı Valimiz Sayın Şerif Yılmaz’ın başkanlığında, Kütahya Valiliği Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) yönetim kurulu toplantısına Yönetim Kurulu Başkan vekili ve Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Uşak Valisi Mehmet Ufuk Erden, Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Kütahya İl Genel Meclisi Başkanı Seyit Ömer Durmuş, Afyonkarahisar İl Genel Meclisi Başkanı Salih Sel, Manisa İl Genel Meclisi Başkanı Hayrullah Solmaz, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral, Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Kuvvet katıldılar.

Misafirlerine 'hoşgeldiniz' diyerek konuşmasına başlayan Dönem Başkanı Vali Şerif Yılmaz, “Bu toplantıda kısaca 2013 yılı doğrudan faaliyet destek programı başvurularını değerlendirerek, mali destek programları ve ajans faaliyetleri ile ilgili kısaca bir değerlendirme yapıp gündemdeki diğer konuları görüşeceğiz. Burada özellikle belirtmekte yarar var, Kasım Ayında biri "alt yapı programı" diğeri "Kobi programı" olmak üzere iki programla çıkmayı planlıyoruz. Bu programlarda bölgemize tahsis edilmesi düşünülen rakam 27 milyon TL'dir. Rehberler, Kalkınma Bakanlığının onayına sunuldu. İnşallah çok kısa süre içerisinde geleceğini ümit ediyoruz. Bu programa onay geldikten sonra tüm illerimizde bunun duyurusunu yapacağız ve özellikle kurumlarımızın alt yapıları ve kobileri destekleme adına ayrılan kaynağın illerimizin ve bölgemizin kalkınması yönünde daha önceki programlarda olduğu gibi kullanılmasını ümit ediyoruz. Yine 2013 yılı teknik destek programı çerçevesinde yürütülen çalışmalarımız da devam ediyor. Bunlarla ilgili müracaat 27 Aralık 2013 tarihine kadar açık kalacak. 1. Dönem sözleşme imzalama faaliyetleri büyük oranda tamamlanmış olup 37 kuruma bugüne kadar eğitim ve danışmanlık desteği sağlanarak 1100 kişinin istifade etmesi planlanıyor. Bunlarla ilgili 2. Dönem program içerisinde de 36 projenin değerlendirilmesi süreci devam etmekte ve 530 Bin TL kaynak ayrılmış durumda. Yine 2013 yılı doğrudan faaliyet destek programı kapsamında 1. ve 2. dönemlerde toplam 14 proje desteklenmekte olup program 6 Aralık 2013 tarihinde kapanacaktır. Bu programla ilgili yaklaşık 650 Bin TL kaynağımız mevcuttur. Kullanılamayan kaynak olduğu takdirde önümüzdeki yıllar içerisinde yine aynı şekilde faaliyetler içerisinde kullanacağız.

Bugünkü toplantımızda ayrıca Kalkınma Bakanlığına sunmuş olduğumuz bazı değişikliklerle ilgili bölgesel bazda değerlendirme yapacağız. Kalkınma Bakanlığımızın daha önceki yıllarda merkezden yapıp taşraya dönük uygulamış olduğu planlamaların bundan sonra yerel dinamiklerin talepleri dikkate alınmak suretiyle oluşması için kalkınma ajanslarımız çok büyük emek sarfettiler. Çalışmaların getirileri dikkate alındığında çok önemli bir işlevi yerine getirdiğimizi düşünüyorum. Bu nedenle programın ve projenin hazırlanmasında çalışan tüm arkadaşlarımıza ilçelere varıncaya kadar yapılan tüm toplantılara destek veren herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum. İnşallah İllerimizle birlikte, bölgemiz adına iyi işler yapmanın onurunu ve sevincini hep beraber yaşarız diye ümit ediyorum. Tekrar hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum”dedi.
Toplantı gündeminde bulunan; 2013 yılı Doğrudan faaliyet destek programı başvuruları, 2014 yılı malzeme, temizlik ve sürücü hizmet alımı, taşınır mal işlemleri, ODAK programı kapanış raporu, SKMDP ve SAMD program ilerleme raporu, iki toplantı arası Ajans faaliyetleri, 2013 yılı Eylül ayı gelir-gider cetveli konuları görüşülerek karara bağlandı. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com