Zekamı geliştiriyorum, engelleri aşıyorum

Zekamı geliştiriyorum, engelleri aşıyorum
Kütahya’da engelli öğrencilerin zeka seviyelerini yükseltmek için bir proje başlatıldı. Zafer Kalkınma Ajansı’nın finanse ettiği projede engelli çocuklara zeka oyunları oynatılarak zeka seviyelerinin arttırılması planlanıyor.
Zafer Kalkınma Ajansı’nın Finanse ettiği Kütahya Gazi Kemal Bilim-Sanat Merkezi, Sakatlar Derneği ve Rehberlik Araştırma Merkezi’nin ortak çalışması olan “Zekamı geliştiriyorum engelleri aşıyorum” projesi  kapsamında Kütahya’daki engelli öğrencilerin zeka seviyelerini geliştirmek için onlara “Zeka Atölyesi” kuruldu.
 
Engelli öğrenciler bu projeye dahil olmadan önce Kütahya Rehberlik Araştırma Merkezi tarafından zeka seviyeleri tesbit edildi. Ardından öğrenciler zeka atölyesinde bulunan zeka oyunlarının öğretmenler aracılığıyla öğreniyor ve oynuyorlar. Proje koordinatörü Ali Kavaklı projeyi Gazi Kemal Bilim ve Sanat Merkezi, Kütahya Rehberlik Araştırma Merkezi, Sakatlar Derneği’nın ortaklığında Zafer Kalkınma Ajansı’nın finansmanında sürdürüldüğünü söyledi. Kavaklı sözlerini şöyle sürdürdü: “Zafer Kalkınma Ajansı sosyal mali destek programı kapsamında ‘Zekamı Geliştiriyorum engelleri aşıyorum’ adlı projede amacımız engelli öğrencilerimizin zeka seviyelerini geliştirmek. Bu maksatla merkezimiz bünyesine aldığımız oyunlar sayesinde engelli öğrencilerimizin zeka puanlarını arttırmayı amaçlıyoruz. Bu projeyi bir üç ortak kuruluş olarak gerçekleştirdik. Zafer Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen bu projede Rehberlik Araştırma Merkezi, Kütahya Sakatlar Derneği ortağımızdı. Kütahya Rehberlik Araştırma Merkezi uzmanları tarafından öğrencilerimizin zeka seviyesi tesbit edildi. Sonrasında yapacağımız testlerle projemizin amaçlara ne kadar ulaşıp ulaşmadığını tesbit etmeye çalışıcaz. Bu proje kapsamında merkezimize 56 çeşit farklı zeka oyunu aldık.

Bu oyunları on gün boyunca 49 engelli öğrenciye uygulayacağız. Engellilerimizin zeka seviyelerinin artışı tesbit etmek amacıyla derslerin öncesinde yaptığımız bir zeka testi var, sonrasında da bir zeka testi yaparak artış oranını ortaya çıkartmaya çalışıcağız. Bu projede öngörümüz şu; öğrencilerimizin zeka puanlarında 10’la 13 derece artış bekliyoruz. Bu artışı sağlayarak öğrencilerimizin akademik başarılarına katkıda bulunmayı hedefliyoruz.”dedi.
 
Engelli öğrencilerin çoğu ilk defa gördükleri zeka oyunlarını oynamaktan mutlu olduklarını ifade ettiler. Şerife Turgut isimli öğrenci şunları söyledi:  “Burada eğlenceli zeka oyunları öğretiyorlar. Öğretmenlerimiz bize zeka oyunlarını nasıl oynandığını tanıttılar. Bizde ona göre arkadaşlarımızla oynamaya çalışıyoruz. Bu oyunları oynayarak  zekamızın daha da yükseleceğini düşünüyorum. ”dedi.
 
Öğrenciler kadar velilerde “Zeka Atölyesi” etkinliklerinden memnu. İki kas hastası çocuğu olan Sema Can şunları söyledi: “İki tane kas hastası çocuğum var. Onlarla sosyal bir faaliyete katılmaları açısından geldim. Burada çok güzel değişik oyunlar var. Zekalarını geliştirmek amacıyla hazırlanmış oyunlar var. Çok değişik yani bir ortam. Çocuklarımla burayı çok beğendik çok güzel. Çocuklara da değişiklik oldu. Bize de çok değişiklik oldu.”dedi.
 
On gün boyunca sürecek proje ile toplam 49 engelli öğrenci Kütahya Gazi Kemal Bilim ve Sanat Merkezi’ne gelerek Kütahya Rehberlik Araştırma Merkezi eğitmenleri tarafından öğrencilere önce oyunları öğretecek ardından bu oyunları oynayarak zekalarının gelişip gelişmediğini görecekler.(SBK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com