Zekeriya Öz'ün Soner Yalçın'a Soruları

Zekeriya Öz'ün Soner Yalçın'a Soruları
Adliyeye sevk edilen Yalçın ve 3 çalışan Savcı Zekeriya Öz tarafından sorguya alındı.

14 Şubat'ta gözaltına alınan Odatv'nin sahibi Soner Yalçın ve internet sitesinde çalışan Barış Terkoğlu, Ayhan Bozkurt ile Barış Pehlivan, poliste susma hakkını kullandı.

Adliyeye sevk edilen Yalçın ve 3 çalışan Savcı Zekeriya Öz tarafından sorguya alındı...

Ergenekon soruşturması kapsamında 14 Şubat'ta gözaltına alınan Odatv yöneticisi gazeteci-yazar Soner Yalçın, Barış Terkoğlu, Ayhan Bozkurt ve Barış Pehlivan İstanbul Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Şüpheliler Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne sabah 09.37'de emniyete ait araçla getirildi. Yalçın ve beraberindekiler adliyenin protokol kapısından içeri alındı.

Poliste susma hakkını kullandılar
Yine adliye binası içerisinde bulunan adli tabiplikte sağlık kontrolleri yapılan şüpheliler ifade için savcılık katına çıkartıldı. 4 şüpheli poliste susma hakkını kullandı. Şüpheliler soruşturmayı yürüten Savcı Zekeriya Öz'e ifade verdi. Savcı Öz'ün ilk olarak Odatv'nin editörlerinden Ayhan Bozkurt'un ifadesini aldığı öğrenildi.
Bozkurt'un ifadesi yaklaşık 1.5 saat sürdü. Bozkurt'un ifadesinin ardından 1 saat ara verildi. Aranın ardından saat 13.30 sıralarında Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan'ın ifadesinin alınmasına başlandı. Savcı Öz tarafından alınan ifade yaklaşık 3.5 saat sürdü. Savcı Zekeriya Öz, Gazeteci Soner Yalçın'ın ifadesinin uzun süreceği düşüncesiyle Barış Terkoğlu'nun dosyasını 'Amirallere suikast iddiası' ve 'Balyoz Güvenlik Harekat Planı' soruşturmalarını yürüten Savcı Süleyman Pehlivan'a gönderdi.

Ergenekon sanıkları soruldu
Şüphelilere, ifadelerinde Yalçın Küçük'ün de aralarında olduğu Ergenekon davasının bazı sanıklarını tanıyıp tanımadıkları ve sanıklarla irtibatlarının olup olmadığının sorulduğu belirtildi. Teknik takip sonucu elde edilen telefon konuşmaları da soruların içindeydi.

Yalçın ve Küçük görüşmesi
İfadede özellikle Ergenekon ile Balyoz davası ve, WikiLeaks belgelerine ilişkin haberler ve Mısır ayaklanmasına ilişkin yazıların ne amaçla yayınlandığı da soruldu. Soner Yalçın ve Yalçın Küçük'ün ayda bir iki kez telefonla veya yüz yüze görüştüğü, tespit edilen görüşmelerin de sorulduğu kaydedildi.
Takip 1.5 yıldır sürüyordu

Soner Yalçın ve 3 site çalışanıyla ilgili takibin 1.5 yıl önce başladığı öğrenildi. Yetkililer, Yalçın ve arkadaşlarının Ergenekon örgütüyle ilgili suç içerikli yayınlar yaptığını öne sürdü. Şüphelilerin özel konuları telefonla görüşmediği, mailleşmelerde ise başkalarına ait e-posta adreslerini kullandığı bildirildi. Ciddi konuları ise yüzyüze yaptıkları görüşmelerde konuştukları öne sürüldü. Yetkililer Yalçın ve arkadaşlarının ilgi duyduğu konular arasında Alevilik ve Mısır'daki halk ayaklanması olduğunu belirtti.

Nezarette Che'nin hayatını okudu
Soner Yalçın'ın nezarette kaldığı 3 günlük sürede Che Guevara'nın hayatını anlatan kitabı okuduğu öğrenildi. Yalçın savcıya ifade vermek için beklerken de avukatlardan gazete istedi. Bunun üzerine Avukat Hüseyin Ersöz, yaklaşık 10 gazete alarak Yalçın'a götürdü. Öğleden sonra da aynı avukat, şüphelilere bir poşet çikolata ve bisküvi götürdü.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com