Zeugma mozaiklerinin ABD'de zemin süsü olarak kullanılması

Zeugma mozaiklerinin ABDde zemin süsü olarak kullanılması
AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkan adayı Şahin:

GAZİANTEP (AA) - AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkan adayı Fatma Şahin, Zeugma mozaiklerine ait parçaların ABD'de zemin süsü olarak kullanılmasına ilişkin, "Bize ait tarihi dokunun başka bir ülkenin üniversitesinde sergilenmesini kabul edemeyiz" dedi.

Şahin, Gençlik Spor İl Müdürlüğünün düzenlediği okullar arası tenis turnuvası ödül töreninde, bir gazetecinin, "Zeugma mozaiklerinin ABD'den getirilmesine yönelik çalışma başlatıldı mı" sorusuna, bölgenin birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını söyledi.

Bölgeden götürülen eserlerin ilk olmadığına işaret eden Şahin, şöyle devam etti:

"Bu topraklar, bu coğrafya bütün medeniyetlere ev sahipliği yapmış, burada büyük bir hazine var. Biz yüzyıllar boyunca bu hazineye yeteri kadar değer vermeyince bu tür olaylar zaman içerisinde çok oldu. Özellikle bu bölgeden götürülen tarihi eserlerin geri getirilmesiyle ilgili önemli çalışma başlatıldı. Bir kısmının getirilmesinde de başarılı olundu. Kendi coğrafyasında, kendi tarihi dokusunda olması gerektiği yerde sergilenecek şekilde çalışma yapıldı. Şimdi Zeugma mozaikleri Amerika'da bir üniversitenin yer zemininde kullanılıyor. Böyle bir şey olamaz, kabul edilemez. Uluslararası hukuka göre, hem şehrimizin, hem bakanlığımızın, hem de ülkemizin yapması gereken iş var. Bize ait tarihi dokunun başka bir ülkenin üniversitesinde sergilenmesini kabul edemeyiz."

Son 12 yılda vakıf eserlerine, tarihi dokuya, tarih ve kültüre sahip çıkma adına önemli çalışma yapıldığını ifade eden Şahin, "Dünyanın neresinde hangi eserimiz varsa, bunun birebir takipçisi olacağız. Uluslararası hukuk ve uluslararası toplum boyutunda bütün kurumlarla devreye girip ana vatanına getirilmesi konusunda çalışma başlattık. Hem Dışişleri Bakanlığı, hem Kültür ve Turizm Bakanlığı ile görüştük. Eser neredeyse buraya getirilmesi için çalışmaları tamamlayacağız" şeklinde konuştu. 

- "Karkamış Antik Kenti dünya tarihini değiştirecek"

Karkamış Antik Kent'te Lawrens'in kaçırmak üzere hazırladığı deponun bulunduğunu ve burada ele geçirilen 200 eserin müzede sergilendiğini anımsatan Şahin, şunları kaydetti:

"Üzerinden 100 yıl geçti. AK Parti dönemine kadar antik kentteki mayınlar temizlenmedi. Dolayısıyla hazine yerin altında kaldı. Şimdi mayınlar temizlendi. Oraya da antik ve kültür park yapılacak şekilde altyapı çalışması ve kazılar devam ediyor. Bölgedeki kazıları bütün yıl devam ettirecek şekilde hareket edeceğiz. Karkamış Antik Kenti dünya tarihini değiştirecek. Bunu tarihçiler de söylüyor. Çıkan eserler, bugün insanlık ve dünya tarihini değiştirecek ölçüde eski ve kaliteli."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com