Zeybek oyununun tarihi anlatıldı

Zeybek oyununun tarihi anlatıldı
Dumlupınar Üniversitesi(DPÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili Tarihi ve Kütahya Folklor Araştırma ve Uygulama Merkezi ile ortak olarak düzenlenen Zeybekliğin Tarihçesi ve İzmir Zeybek oyunları etkinliği yapıldı.

Dumlupınar Üniversitesi(DPÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili Tarihi ve Kütahya Folklor Araştırma ve Uygulama Merkezi ile ortak olarak düzenlenen Zeybekliğin Tarihçesi ve İzmir Zeybek oyunları etkinliği yapıldı. 

Zeybekliğin tarihçesi ve İzmir Zeybek oyunları konferansı zeybek gösterisi ile başladı. Daha sonra konuşmacı olarak katılan Bingül Kılıç, Zeybek tarihçesi hakkında bilgiler verdi.

Kılıç, “Zeybeklerin tarihçesi ile ilgili yazılı kaynaklar olmamakla birlikte yapılan çalışmalar sonucu, ortaya çıkışları 16 yüzyılda dayanmaktadır. Hafif tüfekçi asker olarak adlandırılan Zeybekler, kurtuluş savaşında gösterdikleri üstün başarılardan dolayı toplum tarafından kabul edilmiş ve kahraman olarak görülmüşlerdir” dedi.
İzmir Bergama Kültür Sanat Merkezinden gelen Hasan Türkmen, “Sağbek kelimesi anlamından gelen koruyucu, efe kelimesinden gelen büyük kardeş abi anlamındadır. Orta Asya’dan Ege sahiline kadar gelen bu topluluk, Akdeniz sahil kısımlarına kadar gelmiştir ve ağır zeybekler olarak görülür. Kütahya,Uşak,Balıkesir,Afyon illerimizde ise daha çok kırık zeybek görülür. Zeybeklerin oğuz Türklerinden geldiği biliniyor.Orta Asya şamandıra kültürünü taşıdığı gözleniyor” diye konuştu.

Türkmen, “Zeybeklerde ayakkabı olarak deriden yapılmış hafif topuklu, diz kısmına kadar uzanan tozluk dediğimiz çorap vardır. Güdük dediğimiz kısa don yani pantolon vardır. Üst kısımda ise iç tarafta mintan (gömlek) vardır. Onun üstünde ise cekete benzeyen camadan vardır. Daha sonra, üstünde kartal kanadı denilen parça vardır. Sonra bele takılan dolama ve üzerine şal kuşak vardır ve deriden yapılmış çanta şeklinde silahlık vardır. Göğüs kısmında gümüşten yapılma köstek, kolda pazulent,boyunda ipekten yapılma dolama vardır. Zeybeklerin başında ise tartamak kumaştan yapılmış oyalı face vardır” diyerek zeybeklerin kıyafetini anlattı.

Etkinlik daha sonra Bergama Zeybek ekibinin gösterisi ile devam etti ve Yardımcı Doç. Dr. Mustafa Güneş konuşmacılara teşekkürlerini belirterek, Dumlupınar Üniversitesi’nin “Altın anahtar” plaketini takdim etti.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com