Zeynep, Belki Bir Süre Gelemeyebilirim

Zeynep, Belki Bir Süre Gelemeyebilirim
Yeni Şafak yazarı Selvi, Genelkurmay'ın yayınladığı 27 Nisan e muhtırasından sonra AKP içeresinde neler yaşandığını, bakanların nasıl hareket ettiğini yazdı...

Yeni Şafak'tan Abdulkadir Selvi'nin yazısının ilgili bölümü...

Başbakan Erdoğan Başbakanlık konutu'nda çalışıyordu. Kendisini arayan bakanları, "Dışişleri Konutuna Abdullah bey'in yanına geçin" diye yönlendiriyordu. Her ihtimale karşılık iki ayrı grup halinde bulunmayı tercih ediyorlardı.

"Kimileri bir şey yapmayalım, kimileri biz de internet sitesine bir açıklama koyalım dedi. Biz de çok sert açıklama yapılmasını savunduk."

Çok sert açıklama yapılmasını savunanlardan biri Başbakan yardımcısı Ali Babacan'dı.

Abdullah Gül'ün 28 Şubat'ta yaşananları hatırlatıp, "Bundan sonra ülkenin kaderine ya biz hükmedeceğiz, ya da onlar" sözü diğer bakanlar tarafından da desteklenmişti.

"28 şubat'ta dik durulsa böyle olmazdı" tespiti ortak görüş olarak kabul görmüştü.

Muhtıra gecesi her şey tartışılmış ancak bir şey konuşulmamıştı. O da hükümetin istifası. Yıllar sonra sorduğumda bir bakan, "Genelkurmay Başkanı istifa etmeli. Biz yanlış bir şey yapmadık ki" demişti.

Masa etrafında toplanıldı, bakanlar tek tek cümleler ekleyip, açıklama hazırlandı. Başbakan Erdoğan'a gönderildi. O üzerinde çalıştı., Eklemeler yapıp, bazı yerleri çıkardı.

"Biz bu işe başımızı koyduk. Bu demokrasi mücadelesidir. Bir zafiyete meydan verilmemeli" denildikten sonra, kamuoyuna açıklanması için Hükümet sözcüsü sıfatıyla Cemil Çiçek'in kameraların karşısına geçmesi kararlaştırıldı.

Gece boyunca kendisine ulaşılamayan Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, "Hükümet açıklama yapacak" bilgisi TV kanallarından geçtikten 10 dakika sonra, "Efendim beni aramışsınız"diye Başbakan'ı aradı.

Asker hükümetin istifa etmesini bekliyordu. Ama beklediği olmadı. Böylece Büyükanıt paşa tarihe, "Sivilden muhtıra yiyen ilk Genelkurmay Başkanı" olarak geçti.

Bu iş nasıl mı oldu? Kabinenin en genç bakanı Ali Babacan bile muhtıra haberini aldığında evinden çıkarken eşine, "Zeynep belki bir süre gelemeyebilirim" dediği için.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com