''Zeynep Nine'' bez bebeklerini fuarda tanıtıyor

''Zeynep Nine'' bez bebeklerini fuarda tanıtıyor
Kütahya'da geleneksel Osmanlı motifleri kullanılan yerel giysileri küçük atölyesinde yaptığı bez bebeklerde yaşatmaya çalışan kadın, eserlerini ''36. Dumlupınar El Sanatları ve Ticaret Fuarı''nda sergiledi.

Kütahya'da geleneksel Osmanlı motifleri kullanılan yerel giysileri küçük atölyesinde yaptığı bez bebeklerde yaşatmaya çalışan kadın, eserlerini ''36. Dumlupınar El Sanatları ve Ticaret Fuarı''nda sergiledi.
Gazi Kemal Mahallesi'nde belediyece kurulan Sanatçılar Parkı'ndaki atölyesinde yaklaşık 3 yıldır farklı boyutlarda bez bebek üreten Zeynep Cin (56), ''Zeynep Nine Bez Bebekleri'' diye adlandırdığı eserlerini terzilerden aldığı artık kumaş parçalarıyla oluşturduğunu söyledi.
Örgü, dantel ve çinicilik işiyle uğraştıktan sonra kendi imkanlarını kullanarak bu işe başladığını anlatan Cin, son olarak bir çini atölyesinde çalıştığını ve el sanatlarına yatkın olduğundan zamanını değerlendirmek amacıyla bez bebek yapımına başladığını ifade ederek, şöyle konuştu:
''Yöresel kıyafetlerden bez bebekler yapma fikri daha önceden ilgimi çekiyordu. Bez bebeklerde oluşturduğum desenlerde, Osmanlı dönemine ait yerel kıyafetlerin yanı sıra köylerdeki düğün ve nişan törenlerinde kullanılan giysilerden esinleniyorum.
İlk yaptığı bez bebekte, sırtıma aldığım ve elimden tutan iki oğlumla kendimi tasvir etmiştim. Bunların yanı sıra Hayme Ana ve torunu Osman Gazi, Mevlevi semazen, sırtında odun elinde yün eğirme aleti olan kadınlar, simli şalvar giyen gelinlik kızları tasvir ederek bez bebekler yapıyorum.''
Bez bebek yapımıyla ilgili kurs ya da eğitim almadığını, düğün ve nişan törenlerine giderek buralarda gördüğü giysilere göre oluşturduğu özgün tasarımlarla çalıştığını dile getiren Cin, bu işi severek yaptığını belirtti.
Son tasarımlarında bez bebekleri Kütahya'ya özgü çini tabakların minyatürleriyle buluşturduğunu dile getiren Cin, bu eserlerini ilk kez fuarın kapalı alanında sergilediğini sözlerine ekledi.
-36. DUMLUPINAR EL SANATLARI VE TİCARET FUARI-
Otomotiv, inşaat, gıda gibi sektörlerden yaklaşık 300 katılımcı firmanın yer aldığı fuar, 9 Temmuzda törenle açıldı.
Fuarda, 19 Temmuzda Hande Yener, 20 Temmuzda Zekai Tunca, 22 Temmuzda Gece Yolcuları grubu tarafından konserler verilecek. Yerel sanatçılar ve mehter grubu konserleri, ilçe geceleri, lunapark, go-kart, defile ve animasyonlara yer verilecek fuar, 23 Temmuzda sona erecek. Bu yıl ilki düzenlenecek Kütahya Belediyesi Uluslararası Halk Dansları Festivali de fuar etkinlikleri kapsamında yapılacak ve 13-18 Temmuz arasında Belarus, Bosna Hersek, Bulgaristan, Kazakistan, Makedonya, Yunanistan'dan halk dansları toplulukları gösteriler sunacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com