Zeytin sineği ile mücadele

Zeytin sineği ile mücadele
Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Başpınar, zeytinyağında kalite kaybına yol açan zeytin sineğine karşı zehir içermeyen tuzak geliştirdiklerini bildirdi

AYDIN (AA) - Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Başpınar, zeytinyağında kalite kaybına yol açan zeytin sineğine karşı zehir içermeyen tuzak geliştirdiklerini açıkladı.

ADÜ'den yapılan açıklamada, ADÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Başpınar’ın hazırladığı "Zeytin Sineklerinin Tuzaklarla Kitlesel Yakalanarak Mücadelesi" projesinin, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Geliştirme Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından desteklenmeye hak kazandığı belirtildi. 

Proje kapsamında yapılan zeytin sineğiyle mücadelede yüzde 94 başarılı sonuçların elde edildiği bildirilen açıklamada, Çine ilçesinde tuzakların uygulandığı 10 bin zeytin ağaçlık organik tarım bahçesinde zeytinyağın asitliğinin yüzde 0,4 düzeylerinde; tuzakları uygulanmadığı bahçelerden elde edilen zeytinyağının asitliğinin ise yüzde 4-4,5 düzeylerinde olduğunun tespit edildiği, çalışmanın önemli bir kalite kaybını önlediği kaydedildi.

ADÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Başpınar, projede, ülke ekonomisinde önemli yeri olan zeytin üretiminde karşılaşılan en büyük sorunlardan olan zeytin sineği zararları ile mücadele etmeyi amaçladığını söyledi.

Türkiye'de zeytin üretim değerlerinin 2012 yılı verilerine göre 2 milyon tona yakın olduğunu ve bu rakamların Türkiye’yi önemli zeytin üreticisi ülkeler sınıfı arasına soktuğunu bildiren Başpınar, zeytin sineğinin yumurtasını meyve kabuğu altına bıraktığını ve lavranın meyve etinden beslendiğini, bunun da zeytinin zarar görmesine, kalite kaybına, elde edilen zeytinyağı asitiğinin yükselmesine yol açtığını kaydetti. 

Zeytin sineği ile geçmişte ilaçlı mücadele yapıldığını, özellikle uçakla yapılan ilaçlama geniş alanlara zehirli kimyasalların bulaşması anlamına geldiğini ifade eden Başpınar, açıklamasında projeyle ilgili şu bilgilere yer verdi:

"Zeytin sineği ile mücadelede zehir içermeyen ve zeytin sineğini besin kokusu salgılayarak cezbeden ve öldüren tuzaklar geliştirilmiştir. Amonyum bileşiklerinden oluşan bu madde sayesinde tuzaklar 3 ay süreyle zeytin sineklerini kendisine çekmekte ve öldürmektedir. Bu tuzaklar her ağaca bir adet asılarak başarılı bir mücadele gerçekleştirilmiştir. Bu tuzakların maliyeti ağaç başına 1 liradır. Böylece üreticilerimize oldukça ekonomik bir mücadele seçeneği sunulmuş olmaktadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu gibi tuzakları kullanan zeytin üreticilerine dekar başına 15 lira destekleme primi vermektedir. Bu tuzakların da dekara maliyeti 15-20 lira civarında olduğundan üreticiye sıfır maliyet getirmektedir. Bu tuzaklar zeytin ağacının güney yönündeki bir dalına göz hizasında asılmakta ve 3 ay süreyle etkili bir mücadele sağlamaktadır." 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com