Zeytinyağı şifa kaynağı

Zeytinyağı şifa kaynağı
Ülkemizin en önemli geçim kaynaklarının başında gelen zeytin ve zeytinyağı üretiminin henüz sağlık açısından faydalarının yeterince kavranamadığı bildirildi. Dünyada en fazla zeytin üretimi yapan ülkelerden biri olmamıza rağmen tüketimin buna paralel ol

 Ülkemizin en önemli geçim kaynaklarının başında gelen zeytin ve zeytinyağı üretiminin henüz sağlık açısından faydalarının yeterince kavranamadığı bildirildi. Dünyada en fazla zeytin üretimi yapan ülkelerden biri olmamıza rağmen tüketimin buna paralel olmadığı tespit edildi.
Uzmanlar tarafından sürekli tüketimi tavsiye edilmesine rağmen zeytinyağını ülkemizdeki vatandaşların bazılarının fiyat olarak yüksek olması bazılarının ise damak tadına uygun bulmadığı için tüketmediği öğrenildi. Akdeniz mutfağında önemli yeri bulunan zeytinyağı, sadece lezzetiyle değil faydalarıyla da anılıyor. Büyüleyici bir antioksidan deposu olan zeytinyağının, iltihabi rahatsızlıkları önlediği gibi hücreleri tehdit eden moleküllere karşı da vücudu koruduğu bildirildi.
Uzmanlar, zeytinyağının insanın vücudunda donmayan nadir yağlardan biri olduğunu kaydederek, aynı zamanda kanser riskini de azalttığını belirtti. Bir kalp dostu olan zeytinyağını her yaşta herkesin güvenle tüketebileceğini ifade eden uzmanlar, 'Zeytinyağı iyi kolesterolü yükseltir kötü kolesterolü düşürür. Kandaki yağ oranını dengeler. İltihabi ve diğer kalp hastalıklarına neden olan sağlık sorunlarını önler' dedi. Diyet yapanlar için de çok önemli bir besin kaynağı olan zeytinyağının aynı zamanda kilo vermeyi kolaylaştırdığı kaydedildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com