Zihinlerdeki "engeli" engelliler yıktı

Zihinlerdeki engeli engelliler yıktı
Zihinsel engelli öğrenciler okullarında öğrendiklerini staj yaptıkları işyerlerinde başarıyla uygulayarak toplumdaki "beceremezler" düşüncesini yıkıyor

İZMİR (AA) - HALİL ŞAHİN - Zihinsel engelli öğrenciler  okullarında öğrendiklerini staj yaptıkları iş yerlerinde başarıyla uygulayarak toplumdaki "beceremezler" düşüncesini yıkıyor.

Orta düzeyde zihinsel öğrenme yetersizliği olan gençler, meslek edindirme okullarında iş hayatına hazırlanıyor. Çeşitli branşlarda eğitim alan öğrenciler, staj dönemlerinde imalattan hizmet sektörüne kadar birçok alanda görev alarak becerilerini sergiliyor. Onların iş disiplin ve performansları işverenlerin de takdirini alıyor. Akıllarındaki "beceremezler" düşüncesi yıkılan işverenler daha fazla stajyer ve mezun olanlardan istihdam için okullarına başvuruyor.

Konak Özel Eğitim Mesleki Eğitim Okulu Müdürü Ercan Mermer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hafif düzeyli zihinsel engellilere ilköğretim düzeyi eğitimleri sonrasında 4 yıllık mesleki eğitim verdiklerini, ayrıca akademik bilgilerini de artırdıklarını anlattı. Eğitimlerde belli olgunluğa ulaşan öğrencilere iş hayatı tecrübesi edinmeleri için işletmelerde staj imkanı sunduklarını belirten Mermer, stajların iş hayatına uyumu ve iş disiplini edinmeyi sağladığını vurguladı.

-"Önce çekiniyorlar sonra daha fazla istiyorlar"

Mermer, "özel" gençlerin stajı için görüştükleri iş yerlerinin önce konuya çok sıcak yaklaşmadığını aktararak, "İlk başta öğrencilerimizle iç içe olmak konusunda biraz çekince yaşıyorlar. Ama öğrencilerimizi gönderdikten sonra öğrencilerimizin iş disiplinine, iş ahlakına, iş yerleri kurallarına uymalarına hayran kalıyorlar. Üretici yönlerini de görünce normal insanlardan farklı olmadıklarını görüyorlar. Bizim öğrencilerimizle çalışmaktan mutluluk duyuyorlar" diye konuştu.

Stajyer gönderdikleri iş yerlerinin bir süre sonra daha fazla stajyer istediğini kaydeden Mermer, mezun olanları da istihdam etmek için kendileriyle görüştüklerini ifade etti. Mermer, başarılı olmanın mutluluğunu yaşayan gençlerin kendilerini daha iyi ifade etmeye başladığına, özgüvenlerinde artış olduğuna dikkati çekerek, onların başarısının toplumdaki onlara yönelik "beceremez" düşüncesini de yıktığını söyledi.

-"Bizi şaşırttılar"

Özel çocuklara kucak açan Konak'taki bir moda evinin işletmecisi Şakir Elikara, okuldan staj için görüşmeye gelindiğinde "ne kadar başarılı olabiliriz, bize ne kadar cevap verebilirler" şeklinde bir kaygı duyduklarını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Şimdi verdikleri üretim kapasitesi normal stajyerlerimizin kapasitesi kadar. Okuldan teknik bilgileri yüksek seviyede geldiler. Ellerine verdiğimiz bir işten hiçbir zaman kaygı duymuyoruz. İş verdiğimizde çok iyi bir üretimle cevap verebiliyorlar. Geldikleri saat, gittikleri saat, iş yerlerindeki davranışları... Çok iyi durumdalar. Bizi şaşırttılar. Stajı yaz dönem de devam ettirmek için talepte bulunduk. Stajyerlerimizden biri bu sene son sınıfta, mezun olacak. Eğer çalışmak isterse burada çalışmasını isterim."

-"Herkes yapıyorsa ben de yaparım"

Stajyer öğrencilerden 22 yaşındaki Elif Özmen, moda evinde dantel örme, gelinlik ve abiyelerde süsleme yapma,  beden süsleme gibi işleri yaptıklarını ifade ederek, işi severek yaptığını söyledi. Staja başlamadan önce başarmak konusunda tereddütleri olduğunu belirten Özmen, "Ama sonra dedim ki herkes yapıyorsa ben de yaparım" diye konuştu. Özmen, mezun olduktan sonra iş hayatına devam etmeyi istediğini sözlerine ekledi.

Deniz Kudil ise bu yıl okuldaki son senesi olduğunu işaret ederek, "Burada günüm güzel geçiyor. Mutluyum,  aile gibiyiz. Okuldan sonra da çalışmayı isterim. Ailem de destek veriyor" dedi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com