'Zıkkımın Kökü'ne de sansür!

'Zıkkımın Kökü'ne de sansür!
Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Muzaffer İzgü'nün "Zıkkımın Kökü" kitabını veli şikayetini dikkate alarak "ergenlik çağındaki öğrencilere uygun olmadığı" gerekçesiyle sansürledi.
AKP'li illerdeki Milli Eğitim müdürlerinin kitap sansürleri akıl almaz bir biçimde devam ediyor. "Fareler ve İnsanlar", "Şeker Portakalı" kitaplarından sonra şimdi de Osmangazi'de ilköğretim öğrencilerine Muzaffer İzgü'nün "Zıkkımın Kökü" kitabı yasaklandı.
 
Evrensel'in haberine göre, Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, çocuk edebiyatının usta kalemi Muzaffer İzgü’nün “Zıkkımın Kökü” isimli kitabının, “ergenlik çağındaki öğrencilere uygun olmadığı” gerekçesiyle öğretmenler tarafından performans ödevi olarak verilmemesini istedi.
 
Eğitim Sen, yasağa tepki gösterirken, kitabın yazarı Muzaffer İzgü, bugüne kadar 24 baskı yapan kitap hakkında ilk defa böyle bir karar verildiğine dikkat çekti.
 
Veli şikayet etmiş!
 
Bursa’nın Osmangazi İlçesi’nde bulunan Ziya Gökalp İlköğretim Okulu Türkçe Öğretmeni Saadet Kermen, 7. sınıf öğrencilerine Muzaffer İzgü’nün “Zıkkımın Kökü” adlı kitabını okuyup özetlemelerini performans ödevi olarak verdi. Bir velinin konuyla ilgili "şikayetini" değerlendiren Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Kaymakamlık oluruyla komisyon oluşturdu.
 
"Ergenlik çağındaki öğrenciye uygun değil"
 
Komisyon, “Zıkkımın Kökü” adlı eseri inceleyerek “Bahsi geçen okul öğrencisinin sınıf düzeyi dikkate alındığında, ergenlik döneminin ve cinsel gelişimin ön plana çıktığı bu dönemde, her bireyin hazır bulunuşluk ve algılama düzeyi farklılık yarattığından 7. sınıf seviyesine uygun farklı bir kitap önerilmesinin daha yararlı olacağı” kararına vardı.
 
Bu karar 4 Ocak 2013 tarihli yazıyla 7 Ocak 2013 tarihinde performans ödevini veren öğretmen Saadet Kermen’e tebliğ edildi.
 
Muzaffer İzgü: "Yasakçı kafanın ürünü"
 
Kitabının yasaklanmasına dair görüşlerini aldığımız Muzaffer İzgü yasaklamanın, kararı veren komisyonun bakış açısını yansıttığını vurguladı. İzgü, “Bugüne kadar 24 baskı yapan kitabımın hakkında hiçbir okuldan hiçbir veliden olumsuz tepki almadım. Son günlerde ortaya çıkan yasakçı kafanın ve tertibin ürünüdür” dedi.
 
Kitap ne anlatıyor?
 
Zıkkımın Kökü, Muzaffer İzgü’nün Adana’daki bir gecekondu mahallesinde geçen çocukluğunu anlatan romanıdır. Mizah ve dram öğeleri yer alan romanda, yazar, yoksulluk içinde geçen çocukluk ve gençlik dönemini anlatır. Okuyucu, yazarın sürükleyici anlatımıyla onun ilk aşkıyla tanışır, ayrılıklarını izler, acılarını hisseder ve ailesi ile arasındaki ilişkiye karışır. 24. baskısını yapan eser, 1992 yılında filme de alınmış; yurtiçi ve yurtdışındaki film festivallerinde pek çok ödül almıştır. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com