Zılgıtlı Meşaleli Yürüyüş

Zılgıtlı Meşaleli Yürüyüş
Şanlıurfa'da, Eğitim Sen ve İnsan Hakları Derneği şubelerine yönelik düzenlenen operasyonu protesto etmek için Kesk üyeleri tarafından zılgıtlı meşaleli yürüyüş düzenledi.

Şanlıurfa'da, polis tarafından düzenlenen PKK operasyonunda, Eğitim Sen ve İnsan Hakları Derneği şubelerine yönelik düzenlenen operasyonu protesto etmek için Kesk üyeleri tarafından zılgıtlı meşaleli yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe katılan Kesk Genel Başkanı Lami Özgen, hukuksuz şekilde yapılan operasyon ve gözaltılara tepki gösterip, kendisiyle görüşmek istemeyen ŞanlıUrfa Valisi Celalettin Güvenç'in tutumunu kınadı.

Akşam saatlerinde Atatürk Bulvarı üzerindeki Eğitim Sen binası önünde toplanan yaklaşık 300 kişilik grup, AK Parti hükümeti aleyhine sloganlar atarak, ellerinde meşalelerle yaklaşık 800 metre ilerisinde bulunan Ahmet Bahçıvan İş Merkezine kadar yürüdü. Protestocu grup, bir taraftaki kaldırımda, diğer kaldırımda da çevik kuvvetin yürümesi nedeniyle işgal olan kaldırımlarda vatandaşlar yürümekte zorluk çekti. Polisin güvenlik önlemi aldığı yürüyüşte grup adına Kesk Genel Başkanı Lami Özgen açıklamada bulundu.

VALİ GÜVENÇ'E TEPKİ

Sık sık 'Baskılar bizi yıldıramaz', 'AKP şaşırma sabrımızı taşırma', 'Susma sustukça sıra sana gelecek', 'Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek' sloganlarının atıldığı eylemde açıklamada bulunan Kesk Genel Başkanı Lami Özgen, ŞanlıUrfa Valisi Celalettin Güvenç'e tepki gösterdi. Özgen, açıklamasında şöyle konuştu."Eğer bu ülkede toplumsal barışın dileğini dile getirirken, suç işliyorlarsa bir kez daha söylüyorum o suçu bizde işliyoruz. ŞanlıUrfa'da demokratik kitle örgütleri ve sendika yöneticilerinin toplumsal barış çerçevesinde gerçekleştirilen bir çadır etkinliğine, demokrasi güçleri adına ziyarette bulunmalarını suç sayanlar, hukuk adına büyük bir utançtır. Buradaki kişilere sormak lazım 30 yıllık çatışma ortamını tekrar olmasını mı istiyorlar"

Operasyon kapsamında 19 kişinin hukuksuz bir şekilde evlerinden gözaltına alınmasına tepki gösterip ardından ŞanlıUrfa Valisi Celalettin Güvenç'in randevu isteklerinin geri çevrildiğini sert bir dille açıklayan Kesk Genel Başkanı Lami Özgen, konuşmasına şöyle devam etti, "Urfa valisi geçen hafta bu ilin bütün sivil toplum örgütleriyle görüşme yaparken, bizler sabahtan beridir, defalarca randevu talebinde bulunmamıza rağmen bizimle görüşmüyor. Bizimle görüşme gereğini duymuyor. O zaman ben burada Urfa valisine iki şey hatırlatmak istiyorum. Senin müsteşarın Osman Güneş benimle görüşüyor, içişleri bakanın görüşüyor da sen hangi yetkiyle niye görüşmüyorsun? Bu ilin bütün sivil toplum örgütleriyle görüştün, yandaş sendikalarla görüştün, 240 bin üyesi olan Türkiye Kamu Emekçilerin onuru olan Kesk'in Genel Başkanıyla ne hakla, hangi hukukla görüşmüyorsun? Bu aynı zamanda hukuksuz bir durumdur. Aynı zamanda ötekileştirici bir durumdur. ŞanlıUrfa Valisinin bu tutumunu bir kez burada kınıyorum aynı şekilde bu tutumunu ilgili bakanlık düzeyinde yapacağımız görüşmelerde bu konuyu ileteceğim. Burada yapılan bu hukuksuzluğu kınıyoruz "diye konuştu. Açıklamanın ardından 15 dakika oturma eylemi yapan grup olaysız bir şekilde dağıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com