Zir Vadisi’nin gizemi

Zir Vadisi’nin gizemi
Ergenekon kazılarında silahların bulunduğu Ankara’daki Zir Vadisinde, Kıbrıs mücahitleri de eğitim almış.

Ergenekon operasyonları sırasında kazı yapılan ve silahlar ile bombalar bulunan Ankara’daki Zir Vadisinde, Kıbrıs mücahitlerinin de eğitim aldıkları ortaya çıktı.
 
Rumların Kıbrıs’ı Yunan adası yapmak için hazırladıkları ‘’Akritas’’ planına karşı  kurulan Türk Mukavemet Teşkilatının (TMT) mensupları, Zir Vadisinde eğitilerek Kıbrıs’a gönderildi.
 
Gazeteport'un haberine göre, gazeteci Necdet Pekmezci’nin kaleme aldığı ve Tanyeri yayınlarından çıkan “Kanlı Kumpas’’ adlı kitapta, Kıbrıs Türk Mukavemet Teşkilatının (TMT) faaliyetleri ve teşkilat üyesi olan mücahit Ahmet Göksan’ın açıklamaları yer alıyor. 1960’lı yıllarda Türkiye’de eğitim alan ve Kıbrıs’ta Rumlara karşı savaşan Ahmet Göksan, Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanı Tümgeneral Daniş Karabelen ve TMT’nin ilk Başkanı ‘’Bozkurt’’ kod adlı Albay Ali Rıza Vuruşkan ile ilgili anılarını da anlattı.
 
KKTC’nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın da görev yaptığı TMT’nin 50 kişilik ilk kadrosunun Zir Vadisinde Türk subaylar tarafından eğitildiğini belirten Göksan, 4 Haziran 1964’de bu ekibin ve 100 askerin Kıbrıs’a çıkarma yapmak üzere yola çıktığını ancak ABD Başkanı Johnson’un mektunu üzerine geri döndüklerini de açıklıyor. Göksan, Ankara’daki buluşma yerlerinin Gençlik Parkının karşısındaki Paraşüt kulesi olduğunu ve Lefkoşa’da Saray Otelin altında bulunan kitapçıda yemin ederek göreve başladıklarını da anlattı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com