Ziraat Bankası'ndan büyük skandal

Ziraat Bankası'ndan büyük skandal
Ziraat Bankası, tazminat tutarı yükselince hayat sigortasına, "kanser" ve "yaş kriteri" getirdi. Hayat sigortası için yaş aralığı 18-85'ten 18-75'e düşürüldü.

Sabah ve atv'nin satışı için oluşturulan 630 milyon dolarlık havuza, 200 milyon dolarlık kredi desteği veren Türkiye Ziraat Bankası'nın, "hayat sigortası" yaptırmak için tüketicilerden "kanser değilim beyanı" istediği ortaya çıktı. Banka ayrıca, hayat sigortası yaptırma yaşını da 85'ten 75'e düşürdü.

SAYIŞTAY TESPİT ETTİ

Sayıştay Başkanlığı'nın, Ziraat Bankası'nın iştirakleri arasında yer alan Ziraat Hayat A.Ş. hakkında hazırladığı raporda, ilginç bir ayrıntıya yer verildi. Raporda yer alan bilgilere göre, Ziraat Bankası'ndan kullanılan tüm kredilerde, vatandaşlara "hayat sigortası" yapma şartı getirildi. Ancak, bankanın müşterilerinin daha çok "emeklilerden" oluşması bu kez de şirketi, yüksek miktarda tazminat yükümlülüğü ile karşı karşıya getirdi.

402.8 MİLYON LİRA

Ziraat Hayat A.Ş., kredi kullandırdığı tüketicilerin emekli olması nedeniyle, bir çok tüketici yıl içinde hayatını kaybetti. Bu nedenle, kredilerin büyük kısmı sigorta şirketine kaldı. Şirket, 2012 yılında 402.8 milyon liralık tazminat ödemek zorunda kaldı. Söz konusu tazminatın 113.4 milyon lirası "kanser hastalığı" nedeniyle hayatını kaybeden tüketicilere, 91.3 milyon lirası da kalp hastalığı nedeniyle hayatını kaybeden tüketicilere ödendi. Bu tazminatlar tüketicilere ödenmiyor. Bankanın, kredi borcuna karşılık Ziraat Bankası'na ödeniyor. Yani, banka kendi alacağını garanti altına almış oluyor. Hayat sigortasının olmadığı durumlarda ise, teminatların yetersiz kalması halinde borç, varislerden tahsil ediliyor.

BEYAN SİSTEMİ GETİRİLDİ

Ziraat Hayat Şirketi, aynı yıl içinde sigorta kriterleri ile ilgili yeni kararlar alarak uygulamaya koydu. Bu çerçevede, hayat sigortası için daha önce 18-85 olan yaş kriteri 18- 75 olarak değiştirildi. Ayrıca aynı yıl alınan karar doğrultusunda, tüketicilere kanser beyanı getirildi. Bu beyan kriteri ile tüketicilere "kanser" hastalığı bulunmadığına yönelik bir anlamda taahhüt alınıyor. Kredi süresi içinde bir tüketicinin kanser hastalığı nedeniyle hayatını kaybetmesi halinde, sigorta şirketi tazminatı ödemiyor. Sayıştay Başkanlığı'nın Ziraat Hayat ve Emeklilik Şirketi'nin 2012 yılı raporunda, konuyla ilgili ayrıntılı değerlendirmelere yer verilerek, şirketin 2012 yılının Temmuz ayından itibaren, tüketicilerden "kanser beyanı" almaya başladığı ve bu tarihten sonra yapılan poliçelerde de kanser nedeniyle hayatını kaybeden tüketicilerin tazminatlarının reddedildiği vurgulandı.

Emeklilerin kredileri riskte

» Ziraat Bankası'nın sigorta şirketinin, yüksek miktarda "hayat sigortası" tazminatı ödemesinde, müşterilerin büyük kısmının emekli vatandaşlardan oluşması etkili oldu. Ziraat Bankası daha çok, tarım kesimine ve emeklilere hitap ediyor. Bu nedenle, kredi kullanan emeklilerin hayat sigortasında da sıkıntı yaşanmasına yol açıyor.

» Özel bankalarda ise, hayat sigortasında Ziraat Bankası'na benzer uygulamalar var. Ancak söz konusu bankaların tüketicilerinin daha çok genç nüfustan oluşması nedeniyle hayat sigortasında çok fazla sıkıntı yaşanmıyor. Ziraat Bankası'nın getirdiği kriterler nedeniyle bir çok emekli bankasından kredi çekmekte zorluk yaşıyor. Bu da, emeklilere kullandırılan kredilerin faizlerinin daha yüksek olmasına yol açıyor.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com