Ziraat Bankası'nın reklamı medyayı karıştırdı

Ziraat Bankası'nın reklamı medyayı karıştırdı
Ziraat Bankası'nın yandaş medyada yer alan milyon liralık ilanlarını iki gündür manşetten eleştiren Sözcü'ye, söz konusu gazetelerden yanıt geldi.

Sözcü Gazetesi'nin yandaş medyaya geçilen ilan kıyağını manşete taşımasının ardından ilandan milyonları cebe indiren gazeteler de karşı atağa geçti.

STAR'IN SERT YANITI
 
"Sözcü Gazetesi, tamamen yalan, çarpıtma ve iftira üzerine kurulu rakamlarla STAR gazetesine saldırdı. Gazetelerin aldığı ilan rakamlarını çarpıtan Sözcü, STAR gazetesinin hak ettiğinden fazlasını aldığını iddia eden bir manşet yayınladı.
Haber tamamen yalandır. Gerçek bu değildir, Sözcü'nün haberi tamamen çarpıtılmış bilgilere dayanmaktadır. STAR gazetesi bu kampanyaya karşı hukuki yollara başvuracaktır.
 
Gerçek şudur...
 
"İLAN GELİRLERİ LİSTESİ"NDE ESKİ KARTEL DÜZENİ DEVAM EDİYOR"
 
Sözcü"nün haberine dayanak olan sütün santim esaslı liste çarpıtma ve yalandır, reklam gerçeğini ifade etmemektedir. Haberde ayrıca yüzlerce reklamverenin bulunduğu bir sistemde birkaç marka öne çıkartılarak ikinci bir çarpıtma yapılmıştır.
 
Takvim Gazetesi, Sözcü'nün iddialarını "Korkunç saldırı" olarak nitelendirdi.
 
İşte Takvim'in Sözcü'ye yanıtı: 
 
Ziraat Bankası'ndan reklam alamayan Sözcü, para hırsıyla kime, nasıl saldıracağını şaşırdı. Gazete, muhalif Hürriyet ile her gün hükümetle çatışan cemaatin gazetesi Zaman'ı bile 'yandaş' olmakla suçlayıp, ilanlarda fotoğrafları kullanılan vatandaşı da 'korkunç' diye aşağıladı.
Para derdine düşen Sözcü Gazetesi bu hırsla herkese saldırdı. Ziraat Bankası'ndan reklam alamayan Sözcü dünkü yayınıyla adeta çıldırdı. Gazete kime nasıl saldıracağını şaşırırken, muhalif Doğan Grubu gazeteleri ile hükümet alehine yayın yapan cemaatin gazetesi Zaman'ı bile 'yandaş' ilan etti.
 
Zaman gazetesinin liberal kalemlerinden Etyen Mahcupyan dün başladığı medya ve siyaset analizine bugün de devam etti. Hükümeti medya üzerindeki politikalarını ve ortaya çıkan sonuçları sorgulayan Mahcupyan Sözcü gazetesi üzerinden yaptığı yorumlarla dikkat çekti.
 
İşte Mahcupyan'ın yazısındaki ilgili bölüm:
 
Eğer iktidarlar medya üzerinde psikolojik baskı kurarak onun ideolojik alanını daraltmaya giderlerse, karşılığında ortaya daha 'iyi' bir medya çıkmayacağı gibi, yandaş tüketici sayısında da bir artış yaşanmayacak, hatta muhtemelen tam tersine karşıt ideolojideki cenahın ideolojik konsolidasyonuna hizmet edilmiş olacaktır. Sözcü gazetesi bu açıdan ele alınması ve incelenmesi gereken başarılı bir gazetecilik fenomeni olarak önümüzde duruyor. Henüz birkaç yıl önce otuz binli rakamlarda dolaşan bir gazete bugün dört yüz bin seviyesine gelmişse, bunun apaçık ve güçlü bir nedeninin olması gerek. Bu nedenin 'kalite ve düzey' olmadığı ise çok açık... Aksine bu gazetenin özellikle saldırgan ve ideolojik bir dil kullandığı, konuları basitleştirdiği, olayları yüzeyselleştirerek okuyucuya sunduğu görülüyor. (Haksızlık etmeyelim ve bu gazetenin siyasi olmayan sayfalarının diğer gazetelerden bazen daha iyi olduğu gerçeğini de bu arada teslim edelim). Nitekim tirajdaki patlamanın asıl nedeni de muhtemelen gazetenin tüketiciye sunduğu bu ideolojik 'dozaj'. Hükümetin siyasi alanı medya üzerinden sıkıştırmasının sonucu olarak, laik kesimdeki AKP karşıtı okuyucunun tatmin olabileceği, okuyunca 'oh' çekebileceği başka bir yayın organı neredeyse kalmamış gibi. Sözcü gazetesi haber almak, olan biteni öğrenmek amacından ziyade, laik kesimin psikolojik ihtiyacının ideolojik olarak tatmin edilmesine hizmet ediyor.

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com