"Zirai don fındığa zarar verdi"

Zirai don fındığa zarar verdi
Ordu'da son günlerde etkili olan kar yağışınının yüksek kesimlerde zirai dona sebep olduğu, bunun da fındığa zarar verdiği bildirildi

ORDU (AA) - Ordu'da son günlerde etkili olan kar yağışıyla yüksek kesimlerdeki zirai donun, fındığa zarar verdiği  bildirildi. 

Ordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, oda binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, yüksek rakımlı ilçelerde gece etkili olan dondan fındık bahçelerinin etkilendiğini belirtti.

Don nedeniyle fındık bahçelerindeki hasar oranını henüz belirleyemediklerini ifade eden Cörüt, ziraat mühendislerinin hasar tespit çalışmasına başladığını söyledi.

İlerleyen günlerde ekiplerinin ortaya koyacağı raporu kamuoyuna açıklayacaklarını dile getiren Cörüt, şöyle konuştu:

"Son bir haftadır bölgemizde etkili olan kar yağışı özellikle yüksek rakımlı ilçelerimizde fındığa zarar verdi. İlk tespitlerimize göre yüksek ve orta rakımdaki ilçelerimizde hava sıcaklığının sıfırın altında 6 dereceye kadar düşmesi fındığı olumsuz etkiledi. Gölköy, Gürgentepe, Akkuş, Korgan ve Kumru gibi ilçelerimizde kar biraz daha etkili oldu. Hava sıcaklığının da ciddi şekilde düşmesiyle gece yarısı oluşan don, fındığı vurdu. Üreticilerimizden şikayetler aldık. Bunun üzerine ziraat mühendislerimizi bu bölgelere göndererek tespit yapmasını istedik. Onlardan gelen ilk bilgi fındığın dondan etkilendiği yönünde. Şimdilik elimizde bir oran yok. Önümüzdeki günlerde zararı belirleyip kamuoyu ile paylaşacağız. Görünen o ki bu sezon fındık rekoltesi dondan etkilenecektir. Sahil kesiminde ise şu anda her hangi bir tehlike görünmüyor."

Cörüt, fındık üreticilerinin zirai dona karşı dikkatli olmalarını isteyerek, "Üreticilerimiz dumanlama yöntemiyle bahçelerini sıcak tutmaya çalışmalıdır. Özellikle gece yarısından sonra üreticilerimizin saman ve otomobil lastikleri yakmaları dona karşı tedbir olabilir. Bu işlemi her gece yapmaları yararlı olacaktır" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com