Zirai Meteoroloji Komisyonu Türkiye'de toplanacak

Zirai Meteoroloji Komisyonu Türkiyede toplanacak
Meteoroloji Genel Müdürlüğünün organizasyonuyla düzenlenen "Küresel Tarım ve Gıda Güvenliği için Hava ve İklim Bilgisi Kullanımının Teşvik Edilmesi" konulu teknik konferans ve Uluslararası Zirai Meteoroloji Komisyonu (CAgM) Toplantısı 07-15 Nisan 2014 tar

ANKARA (AA) - HÜSEYİN GAZİ KAYKI - Orman ve Su İşleri Bakanlığının ev sahipliğindeki Uluslararası Zirai Meteoroloji Komisyonu, Türkiye'de toplanacak.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün organizasyonuyla düzenlenen "Küresel Tarım ve Gıda Güvenliği için Hava ve İklim Bilgisi Kullanımının Teşvik Edilmesi" konulu teknik konferans ve Uluslararası Zirai Meteoroloji Komisyonu (CAgM) Toplantısı 07-15 Nisan 2014 tarihleri arasında Antalya'da gerçekleştirilecek.

Her 4 yılda bir farklı ülkelerde yapılan ve bir önceki toplantısı 2010 yılında Brezilya'da gerçekleştirilen komisyonun 16. oturumu ise Türkiye'de düzenlenecek.

Söz konusu oturuma 150 uluslararası delegenin yanı sıra, Dünya Meteoroloji Teşkilatı (WMO) Genel Sekreteri Michel Jarraud ve yardımcısı Jerry Lengoasa katılacak.

Toplantıda, dünyanın farklı bölgelerinde tarım sektörünün yönetimini ve her bölgedeki karar verme sürecini etkileyen iklim ve hava bilgisi gereksinimi ve sınırlılıkları değerlendirilecek.

Tarım aktivitelerine hazırlık, iklim ekstremleri, değişkenliği ve değişimi ile mücadele etmek için zirai meteorolojik uyum stratejileri, üretim sistemlerinin planlanması için zirai klimatolojik zon çalışmaları ve değişen toprak kullanım stratejileri gibi çok çeşitli hava ve iklim hizmetleri gözden geçirilecek.

Dünyanın farklı bölgelerindeki tarım topluluklarında çok çeşitli hava ve iklim bilgi sistem ve servislerinin mevcut iletişim vasıtalarının değerlendirilmesi ile hava ve iklim bilgisinin zamanında gönderilmesi için yeni ve uygun vasıtaların uygulamaya konulması için yollar araştırılacak.

Zirai karar verme sürecinde daha iyi haberdarlık ve iklim bilgisinin daha iyi kullanımı için yeni ve gelişimci teknikler desteklenecek.

Çok çeşitli alanlardan gelen deneyimli uzmanların katılacağı programda, gelişmiş hava ve iklim hizmetlerinde çiftçilerin geçim krizini hedef alan uygun stratejiler geliştirilmesi için izlenecek yollar tasarlanacak.

Söz konusu programdaki sunumlar ve çalışmalar daha sonra kitap haline getirilecek. Hava ve iklim hizmetlerinin geliştirilmesi üzerine yapılacak kitabın çiftçilerle ilgili stratejilerin ve uygun hizmetlerin uygulanması konusunda esas kaynak olarak hizmet etmesi bekleniyor.

Konferansta elde edilecek tavsiyeler; hemen ardından yapılacak olan uluslararası toplantılarda da göz önünde bulundurulacak.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com