Zırhlı araç neden yoktu?

Zırhlı araç neden yoktu?
2 gün önce Bingöl'de KCK operasyonundan dönen polislerin uğradığı saldırıya 8 şehit vermiştik.
Bugün ise Türkiye yine bir saldırı ve şehit haberiyle sarsıldı. Bingöl Muş karayolunun 20'nci kilometresinde askeri aracın geçişi sırasında patlama meydana geldi. Patlamada 1 askerimiz şehit oldu, 30'un üstünde askerimiz ise yaralandı.
 
8 polisimizi feda ettiğimiz saldırı sonra ortaya çıkan bilgiler acımızı daha da artırmıştı. Polisleri taşıyan midibüse sinyal kesici jammerin olmadığı, rutin yol kontrolünün yapılmadığı, zırhlı personel taşıyıcı aracın arızalandığı ve uzun süredir arızasının giderilmediği başta olmak üzere pek çok can yakıcı bilgi gündeme bomba gibi düşmüştü.
 
Zırhlı araç için 1550 TL çıkmamış
 
Bingöl’de şehit olan sekiz polisin, Emniyet’e ait zırhlı minibüsün 1550 TL’lik hasar bedeli ödenmediği için polislerin Karlıova’daki KCK operasyonuna zırhsız ve sivil minibüsle gittiği ortaya çıkmıştı. 
 
Bugün ise gelen saldırı haberi tüm bu yanıtsız soruları tekrardan hafızalarımıza kazıdı.

ASKERİ ARACIN GEÇİŞİ SIRASINDA PATLAMA
 
8 şehit verdiğimiz olayda, Bingöl Emniyet Müdürlüğü’ne ait zırhlı araca 10 gün önce bir taksinin çarptığı ve 1550 TL’lik hasar bedelinin çıkan ihtilaf yüzünden ödenmediğini belirten yetkililer, “Bu nedenle polislerin Karlıova’daki KCK operasyonuna iki sivil zırhsız minibüsle gitmek zorunda kaldığını söylemişti.
 
Konvoyda jammer olmaması da teröristlerin işini kolaylaştırmış, yetkililer, konvoyda Jammer’li bir aracın bulunması halinde, PKK’nın bu eylemi gerçekleştiremeyeceğini savunmuştu.
 
ANKARA “Bingöl’de saldırı olabilir” İSTİHBARATI VERMİŞ...

8 POLİSİMİZ ŞEHİT OLDU
 
Bingöl'ün Karlıova İlçesi’nde 8 polisin şehit olduğu bombalı saldırıdan önce Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Bingöl, Tunceli ve Elazığ Emniyet Müdürlüklerini PKK’nın saldırı düzenleyeceği yönünde ’acil’ yazıyla uyardığı ortaya çıkmıştı. 
 
ŞEHİT CENAZESİNDE YÜREK YAKAN İSYAN
 
Bingöl'ün Karlıova ilçesi Hacılar köyü yakınlarında teröristlerin yola yerleştirdiği bombayı patlatması sonucu şehit olan 8 polisin cenazesi, Malatya'da düzenlenen törenin ardından memleketlerine uğurlanmış, şehit eşinin isyanı yürekleri dağlamıştı.
 
Şehit polis Samet Kırcalı'nın eşi Duygu Kırcalı'nın ağıtları yaşanan acıyı daha da artırmıştı. Şehitle 1,5 yıl önce evlenen Kırcalı, "Onu özel harekattan döndürdüm. Ama yine canım yandı. Niye zırhlı araç yoktu? 12 senedir, lise yıllarından bu yana birbirimizi seviyoruz. Ama ağlamayacağım. İzmir ayağa kalk, şehit getiriyorum." diye haykırmıştı.
 
Geçtiğimiz günlerde verdiğimiz çok sayıda şehidin ardından bugünkü acı olayla "Neden zırhlı araç yoktu?" sorusu gündeme geldi. Türkiye'nin yüreğini yakan onlarca şehit haberlerinin ardından 'Hükümet neden ek önlemler almıyor?' sorusu cevap aramaya başladı.
 
Bugünkü acı haberin ardından sonra Hükümet'in cevaplaması gereken sorular da umarız en kısa zamanda yanıtını bulur...
 
ACI GÜNDEMİMİZİN EN CAN ALICI SORULARI
 
Söz konusu zırhlı araç neden tamir edilmedi?
 
Konvoyda neden jammer ( sinyal kesici ) yoktu?
 
Prosedür gereği yapılması gereken yol kontrolü neden yapılmadı?
 
Araç trafik mevzuatına uygun muydu?
 
Saldırının istihbaratının önceden alındığı ancak hiçbir güvenlik önlemi alınmadığı doğru mudur? Tedbirler neden alınmamıştır?
 
Emniyet mensuplarının kesintisiz 25 saat çalıştırıldığı, ayda 300 saate varan çalışma sürelerinin olduğu, yaralanan emniyet mensuplarının raporlu olduğu halde çalıştırıldığı doğru mudur?
 
Sansursuzhaber.com / Neslihan Uçar
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com