Zirve katliamı tahliyeleri tedirginlik yarattı

Zirve katliamı tahliyeleri tedirginlik yarattı
Malatya’da 3 misyoneri kesen 5 kişi, dava 7 yıldır bitmediği için tahliye edildi. Katledilenlerin yakınları isyan etti...

Malatya’da 3 misyoneri kesen 5 kişi, dava 7 yıldır bitmediği için tahliye edildi. Sanıklar ifadelerinde kendilerini katliama azmettirenlerin, “Birkaç yıl yatar çıkarsınız” diye söz verdiklerini söylemişti...
Azami tutukluluk süresini tüm suçlarda 5 yıla indiren yasanın yürürlüğe girmesiyle Hrant Dink cinayeti sanığı Erhan Tuncel’in ardından dün de Malatya Zirve Yayınevi’nde 3 kişiyi öldüren 5 sanık tahliye edildi. 18 Nisan 2007’de, misyonerlik yaptıkları gerekçesiyle 3 Hristiyan’ı Zirve Yayınevi’nde boğazlarını keserek vahşice öldürdükten sonra suç üstü yakalanan tutuklu sanıklar Emre Günaydın, Cuma Özdemir, Hamit Çeker, Salih Gürler ve Abuzer Yıldırım önceki gece serbest bırakıldı.


YURT DIŞI YASAĞI
Sanık avukatlarının tutukluluk süresini düşüren kanunun yürürlüğe girmesinin ardından Malatya 3. Ceza Ağır Mahkemesi’ne verdikleri tahliye dilekçesi, bu mahkeme tarafından özel yetkili mahkemelerin kaldırılması nedeniyle genel yetkili 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Bu mahkemenin verdiği tahliye kararının ardından önceki gün 02.30 civarında sanıklar Malatya E Tipi Cezaevi’nden tahliye edildi. Mahkemenin sanıkları, “adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı” koşuluyla serbest bıraktığı öğrenildi.

4'ER KEZ MÜEBBETLERİ İSTENİYOR

Tahliyeleri VATAN’a değerlendiren davanın müdahil avukatlar, sarıkların ilk ifadelerine dikkat çekti: “Zaten sanıklar bu davada ifade verirken ‘Bize birkaç yıl yatıp çıkarsınız diye taahhütte bulundular’ demişlerdi. Bu taahhüt de yerine gelmiş oldu. Yasaların iktidarın baskı ya da pazarlık aracı olarak kullanılmasını tehlikeli görüyoruz. Politik görüşlere, iktidarın tercihine göre sürekli yasalarla oynanıyor. Uzun tutukluluk süresi bir sorun, ama bu kadar sürede dava sonuçlandmalıydı. Sanıkların kaçmamaları için her türlü önlemin alınmalı. 4’er kez ömür boyu hapisle yargılanıyorlar. Ama Türkiye’de bu tür davalarda sanıklar ödüllendiriliyorlar, hukuk zorlanarak ödül veriliyor. Kaçmalarına bile gerek yok.”


PROTESTAN KİLİSELER DERNEĞİ:
"TEDİRGİN OLDUK"

Protestan Kiliseler Derneği’nden yapılan yazılı açıklamada, tahliyelerin Hristiyanlar arasında büyük bir üzüntü yarattığı belirtilerek şöyle denildi: “Serbest bırakılan katil zanlıları duruşmalar boyunca ölenlerin ailelerini, sivil toplum kuruluşları aktivistlerini, basın mensuplarını ve avukatları defalarca ağır bir şekilde tehdit etmişlerdir. Bu durumda tehdit edilenler de büyük bir tedirginlik yaşamaya başlamışlardır. Hıristiyan vatandaşlar olarak hem kendimizin hem de ailelerimizin can güvenliği büyük bir tehdit altındadır.”


SUSANNE GESKE’NİN AVUKATI İBRAHİM KALİ:
"YALANCI BİR GİZLİ TANIĞIN YÜZÜNDEN"

“Asıl problem 7 yıldır hüküm kurulamaması. Her şey sabit olduğu, suç üstü olmasına rağmen İlker Çınar diye bir gizli tanık çıktı ve onun ifadeleri yüzünden dava uzadı. Bu gizli tanığın ifadelerine itibar edildi. Mahkeme neredeyse 1 yıl boyunca bu sanığı dinledi. Doğal olarak sanıklar da gizli tanığın ifadelerine cevap verince dava uzayıp gitti. Korkumuz sanıkların kaçması”

ANNE HATİCE YÜKSEL İSYAN ETTİ:
"3 GENCİN CANI BU KADAR UCUZ MU?"

Katliamda öldürülen Uğur Yüksel’in annesi Hatice Yüksel, kararı öğrendiğinde inanamadığını belirterek VATAN’a duygularını şöyle aktardı: “Yıkıldım sabahtan beri. Bir insanın canı, bu 3 gencin canı bu kadar ucuz mu? Bu ne biçim adalet...Onların yüzünden eşim felç oldu. Her şeyi kendim yapmak zorundayım. Hayatımızı zindana çevirdiler. Gerekeni yapsınlar. Bunları niye çıkardılar, seçim için mi saldılar? 5 yıl olur mu tutukluluk süresi? Orada 3 kişiyi öldürdüler, 15 yıl yapıyor. Bunlar suç üstü yakalanmıştı. Bu kararı verenlerin hiç ciğeri sızlamıyor mu? Ben felçli eşimi tek başına evde bırakıp gidiyordum mahkemeye. Eşim evde aç susuz kalıyordu. Allah aşkına kendilerini benim yerime koysunlar. Benim çocuğum o kadar mı ucuz ? Kolum kanadım kırık. Kimsem yok. Yeniden tutuklanmalarını istiyorum.”

DAVANIN SEYRİ ERGENEKON'LA BİRLEŞİNCE 7 YIL UZADI
* Malatya’da 18 Nisan 2007’de 3 misyoner boğazları kesilerek öldürüldü. Zanlılardan Salih Gürler, Cuma Özdemir, Hamit Çeker ve Abuzer Yıldırım olay yerinde yakalandı. Üçüncü katın penceresinden kaçmak isterken düşerek yaralanan Emre Günaydın ise tedavisinin ardından tutuklanarak cezaevine konuldu.

- Zekeriya Öz’ün İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı olduğu 17 Mart 2011 tarihinde başlattığı soruşturmada Ergenekon ve Zirve Yayınevi Davası arasında bağlantı olduğu iddia edilerek 5 asıl sanıkla birlikte 9 olan sanık sayısı 21’e yükseldi. Sanıklar arasına Emekli Orgeneral Hurşit Tolon ve Emekli Albay Mehmet Ülger ile birlikte 12 askeri personel eklendi. *19 Şubat 2010 tarihinde mütalaasını veren Cumhuriyet Savcısı tutuklu 5 sanık hakkında “Terör, kasten adam öldürme, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma ve yağmaya teşebbüs” suçlarından 3’er kez müebbet hapis,cezası talep etti. Cumhuriyet Savcısı davanın ikinci mütalaasında ise Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Emekli Albay Mehmet Ülger olduğu isimler hakkında “Darbeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, adam öldürmeye azmettirmekten 3’er kez müebbet ceza talep etti.
- 7 Şubat 2014: 5 sanık tahliye oldu. (VATAN)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com