Zirve Yayınevi davası sanıklarına elektronik kelepçe kararı

Zirve Yayınevi davası sanıklarına elektronik kelepçe kararı
Sanık Cuma Özdemir'in avukatı Demirci: "Bu, fiili anlamda ev hapsine dönüyor. Böylece adli kontrolün şekli değişti. Bu bir infaz rejimi, yargılama önlemi değil"

MALATYA (AA) - Zirve Yayınevi'ndeki cinayetlere ilişkin davanın sanıklarından Cuma Özdemir'in avukatı Soner Demirci, tahliye olan sanıklardan 4'üne elektronik kelepçe uygulanmasına ilişkin, "Bu, fiili anlamda ev hapsine dönüyor. Böylece adli kontrolün şekli değişti. Bu bir infaz rejimi, yargılama önlemi değil" dedi.

Demirci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kamuoyunda "özel yetkili mahkemeler" olarak bilinen ağır ceza mahkemelerinin kaldırılmasına ilişkin düzenlemeyi de içeren "Terörle Mücadele Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"un onaylanması sonrası, Zirve Yayınevi'ndeki cinayetlere ilişkin davada tutuklu yargılanan sanıklardan Emre Günaydın, Cuma Özdemir, Hamit Çeker, Salih Gürler ve Abuzer Yıldırım'ın önceki gün tahliye edilmesinden sonra, ilgili mahkemenin ek bir kararla sanıklardan 4'üne elektronik kelepçe takılmasına karar verdiğini belirterek, Cuma Özdemir'e yaşadığı beldede GSM hattının çekmemesi nedeniyle kelepçe takılmadığını söyledi.

Bu uygulamayla, sanıkların adli kontrol gereği bağlı bulunduğu polis merkezine veya jandarma karakoluna gitmeyeceğini belirten Demirci, "Sanıklar artık imza vermek üzere polis merkezine veya karakola gitmeyecek. Polis ve jandarma ikamete gelip imzayı alacak. Bu, fiili anlamda ev hapsine dönüyor. Böylece adli kontrolün şekli değişti. Bu bir infaz rejimi, yargılama önlemi değil. Elektronik kelepçe tutuklulara uygulanmaz, hükümlülere uygulanır. Adli kontrol hükümleri arasında elektronik kelepçe yok. Bu hükümlüler için düşünülmüş bir infaz rejimi. Tahliyenin özüne, amacına ters" iddiasında bulundu.

Demirci, sanık avukatları olarak ek karara itiraz ettiklerini, bu yöndeki dilekçelerini bugün Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne verdiklerini açıkladı.

Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu 3 kişinin boğazının kesilerek öldürülmesi olayına ilişkin davada tutuklu yargılanan Emre Günaydın, Cuma Özdemir, Hamit Çeker, Salih Gürler ve Abuzer Yıldırım, uzun tutukluluk nedeniyle tahliye edilmişti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com