Zirve Yayınevi davasında 5 sanığın tahliye edilmesi

Zirve Yayınevi davasında 5 sanığın tahliye edilmesi
Müdahil avukatlardan Doğan: "(Tahliye edilen sanıkların) Kaçmama olasılıkları çok zayıf. Kelepçeli (elektronik kelepçe) takibi talep etmiştik ama öğrendiğimiz kadarıyla bu tedbir, tahliye konusunda dikkate alınmamış"

MALATYA/ELAZIĞ (AA) - Zirve Yayınevindeki cinayetlere ilişkin davanın müdahil avukatlarından Erdal Doğan, sanıklardan Emre Günaydın, Cuma Özdemir, Hamit Çeker, Salih Gürler ve Abuzer Yıldırım'ın tahliyesine ilişkin, "Kaçmama olasılıkları çok zayıf. Kelepçeli (elektronik kelepçe) takibi talep etmiştik ama öğrendiğimiz kadarıyla bu tedbir, tahliye konusunda dikkate alınmamış" dedi.

Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, davada yargılama sürecinde iki yıl önce heyet ve savcı değişikliği gerçekleştiğini, aynı zamanda yeni iddianamenin kabul edildiğini hatırlatarak, bu iddianameyi hazırlayan savcıların davaya dahil olamadıklarını söyledi.

Yapılan son yasal düzenlemeyle heyetin değiştiğini, savcının da değişme ihtimali olduğunu belirten Doğan, "İki yıl önce değişen savcının ve heyetin davaya vakıf olması ve savcının sonrasında mütalaa hazırlaması zaman aldı" dedi.

Duruşmalar arasındaki sürenin uzun olması ve sanıkların haftalar süren savunmalarının davayı uzattığını savunan Doğan, "Buna ek olarak da yargı bürokrasisinin devam etmiş olması, istenilen evrakların gelmemiş olması, davada karar çıkmamasına neden olmuştur" diye konuştu.

Aynı tehlikenin yine devam ettiğini, savcıların değişme ihtimalinin olduğunu kaydeden Doğan, davaya son 2 yılda dahil edilen yeni sanıkların, 7 yıl öncesinden soruşturulmasını ve kovuşturulmasını talep ettikleri kişiler olduğunu dile getirerek, "İlk yıllardaki taleplerimizin karşılanmamış olması, çok geç, yıllar sonrasında dikkate alınmış olması, davanın uzama nedenidir" ifadesini kullandı.

Tahliye edilen bu 5 sanığın, olay yerinde yakalanan kişiler olduğuna işaret eden Doğan, bu sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasının istendiğini belirterek, "Kaçmama olasılıkları çok zayıf. Kelepçeli (elektronik kelepçe) takibi talep etmiştik ama öğrendiğimiz kadarıyla bu tedbir, tahliye konusunda dikkat alınmamış" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com