Zirve Yayınevi'ndeki cinayetler

Zirve Yayınevindeki cinayetler
Malatya'daki Zirve Yayınevi'nde 7 yıl önce öldürülen 3 kişiden biri olan Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske, mezarı başında anıldı

MALATYA (AA) - Malatya'daki Zirve Yayınevi'nde 7 yıl önce öldürülen 3 kişiden biri olan Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske, mezarı başında anıldı.

Geske'nin, Kiltepe Mahallesi'ndeki Ermeni Mezarlığı'nda bulunan kabri başında düzenlenen anma törenine, eşi Suzanne, kızı Miryam ve oğlu Lukas Geske ile Diyarbakır Kiliseleri Ruhani Önderi Ahmet Güvener katıldı. Güvener'in yardımcısı İlyas Uyar, dua etti.

Protestan Kiliseler Derneği Başkan Yardımcısı Levent Kınran, yaptığı konuşmada, olayın, zihinlerinde, yüreklerinde, düşüncelerinde hala aynı tazeliğini koruduğunu söyledi.

Bugünün "İsa Mesih'in çarmıha gerildiği gün" olduğunu bildiren Kınran, "Bugün onun çarmıhtaki ölümünü de anıyoruz. Bugünü özel kılan başka bir şey daha var. Bugün bütün dünyada Türkiye için küresel dua günüdür. Dünyadaki bütün kiliseler Türkiye için bugün dua etmekte ve Tanrıya yakarmaktadır" dedi.

Kınran, "bugün düşmanca sözler duymaya, öfke ve kargaşa görmeye gelenler varsa, bunların yanlış yere geldiğini" dile getirerek, şöyle konuştu:

"Bizler İsa Mesih'in öğrencileriyiz. İsa Mesih barış önderidir. Kimseye karşı nefretimiz, öfkemiz, kinimiz olamaz. Evet yüreğimiz hala buruktur, üzgündür, kırgındır. Çünkü bir cinayet davası bile bile 7 yıl sürmemeli. Bir cinayet davası 7 yıl sonra tahliyelerle sonuçlanmamalı ama biz şunu biliyoruz, Tanrının adaleti er ya da geç tecelli eder. Devletin kanunları en sonunda işler. İnsanı vicdan yerini bulur."

Anma kapsamında ilahiler seslendirildi, İncil okundu.

 

- "Bu cinayetin beş katil marifetiyle olduğuna ikna olmayacağız"

Olaya ilişkin davanın müdahil avukatları adına gazetecilere açıklamalarda bulunan avukat Erdal Doğan, tutukluluk süresinin 5 yıla indirilmesinin normatif hukuk açısından olumlu bir gelişme olduğunu belirterek, "Ancak devletin ödüllendirme ve ödünleme yöntemlerinden biri olan, kahraman katillerini yargı eliyle aklama veya azat etme süreci ne yazık ki bu davada da işletiliyor, cinayeti gerçekleştirenlerin salınmasının yanı sıra, diğer faillerin, yani iklimin ve katillerin hazırlayıcısı derinliklerin yargı yoluyla aklanıp saklanması için kamuoyu yaratmaya çalışılmaktadır" iddiasında bulundu.

Erdal Doğan, şöyle devam etti:

"Katillerin salınmasından, Ergenekon sanıklarıyla barışılmasından bu yana, bu davanın diğer sanıklarının suçsuzlukları konusunda planlı kamuoyu faaliyeti yürütülmekte, katillerin serbest bırakılmasının sorumlusunun müdahillerin ve avukatlarının soruşturmanın derinleştirilmesi taleplerinin yargılamayı uzatması olduğu, masum vatanseverlerin bu sürecin kurbanı olduğu, katiller dışarıdayken masumların içeride olduğu vurgulanmaktadır. Bu gerçek değildir."

Davanın başından beri mücadelesini yürüttükleri şeyin sadece katillerin cezalandırılması değil, faillerin ve faillerin zihniyetlerinin de teşhiri ve cezalandırılması olduğunu vurgulayan Doğan, "Onlarca çuval evraka, bir sürü bilgiye, hepimizin yaşam deneyimine rağmen, bu cinayetin beş katil marifeti olduğuna ikna olmayacağız. Bu kafa ve algıyla asla gerçek ortaya çıkmaz ve adalet sağlanamaz" dedi.

Malatya'da 18 Nisan 2007'de Zirve Yayınevi'nde çalışan Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel, boğazı kesilerek öldürülmüştü. Olaya ilişkin davada tutuklu yargılanan Emre Günaydın, Cuma Özdemir, Hamit Çeker, Salih Gürler ve Abuzer Yıldırım, uzun tutukluluk nedeniyle tahliye edilmişti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com