Zonguldak'taki madencilerin hüzünlü mesaisi

Zonguldaktaki madencilerin hüzünlü mesaisi
TTK maden ocaklarında 3 mesai halinde çalışan madenciler, Soma'daki facianın ardından hüzün ve endişeyi bir arada yaşıyor

ZONGULDAK (AA) - Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) maden ocaklarında 3 mesai halinde çalışan madenciler, Soma'daki facianın ardından hüzün ve endişeyi bir arada yaşıyor.

Kömür ocaklarında göçük, grizu patlaması, gaz zehirlenmesi, taş düşmesi gibi yüzlerce tehlike, madencileri beklerken, TTK'da 9 bin 500 civarında işçi her gün yerin metrelerce altına iniyor.

Yüzleri kömür tozundan kararmış işçiler ocaktan çıkarken, mesaisi başlayan madenciler, yerin yüzlerce metre altına arkadaşlarının "Allah'a emanet ol" dilekleriyle görev yerlerine gidiyor.

TTK Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında 5 yıldır çalışan Yaşar Yağcı, AA muhabirine, Soma'daki kazayı haber aldıkları andan itibaren büyük acı ve tedirginlik yaşadıklarını söyledi.

Zonguldaklı madencilerin bu acıları zaman zaman yaşadığını anlatan Yağcı, "Burada çalışan bütün madenciler olarak Soma'da yaşayan acıyı derinden paylaşıyoruz. Orada ölenlere rahmet, yaralılara acil şifalar, yakınlarına da başsağlığı diliyoruz" dedi.

Yağcı, uzmanların ve akademisyenlerin sadece faciaların ardından madencilerin olumsuz çalışma koşullarını tartıştığını belirterek, ölü sayısının yükselmesinden endişe ettiklerini dile getirdi.

Soma'da merkezin yanı sıra Çaycuma ve Devrek ilçeleri ile Bartın'dan çok sayıda çalışan olduğunu duyduklarını ifade eden Yağcı, "Bütün arkadaşlarım emekçi. Herkes ocağa girdikten sonra kellesini koltuğuna alarak ekmeğini taştan çıkartıyor. Herkes sıcak ekmeğini evine getirmek için uğraşıyor. Allah bundan sonra böyle facialar yaşatmasın" diye konuştu.

- "Soma'nın acısını derinden hissediyoruz"

İşçilerden Serkan Günay, madende üretimde çalıştığını, yer altına girmenin ve oradan çıkmanın ayrı bir dert olduğunu belirtti.

Yerin altına "Bismillah" diyerek girdiklerini anlatan Günay, ekmek parası için çalıştıklarını, yapacakları başka iş olmadığını aktardı.

Günay, madenlerdeki günlük taş düşmesi gibi ufak kazalara alıştıklarını ancak büyük faciaların endişesini her zaman taşıdıklarını söyledi.

Sezgin Keskin de 8 yıldır madende çalıştığını vurgulayarak, "Yer altının şartları çok zor, elbette ki korkuyoruz. Kendim de iş kazası geçirdim. Göçük altında kalan işçi arkadaşlarımı da gördüm. Soma'nın acısını derinden hissediyoruz" ifadesini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com