Zorla evlendirilmeye karşı “kaşık” yöntemi

Zorla evlendirilmeye karşı “kaşık” yöntemi
İngiltere’de havaalanı çalışanları tetikte. Buna göre, zorla evlendirilecek çocuklar iç çamaşırlarının içine koydukları “kaşık” ile kendilerini belli edecek.

 Kaşığın metal dedektörde ötmesiyle çoğunluğu Güney Asyalı olan bu çocuklar, kendilerini zorla evlendirmek isteyen ailelerinden alınacak.

 

Huffington Post’ta yer alan habere göre, İngiliz hükümeti, şimdilerde okulların tatile girmesiyle çoğunluğu 15-16 yaşlarında olan kız çocuklarının ülkelerine götürülüp evlenmeye zorlandıklarını söyledi.

 

Hayatlarında hiç görmedikleri kişilerle evlendirilmeye çalışılan bu çocukların belki de son çaresi havalimanında ötecek olan bu “bip” sesi.

 

“Kaşık” fikri, zorla evlendirilen ve “namus” yüzünden istismar edilen kurbanlara destek veren Karma Nirvana adlı yardım kuruluşuna ait.

 

Merkezi İngiltere’nin Derby şehrinde bulunan kuruluş, tüm İngiltere’den yılda 6500′e ulaşan sayıda telefonlar aldıklarını fakat konunun ilk defa bu kadar farkındalık yarattığını belirtiyor.

 

Karma Nirvana’nın operasyon yöneticisi Natasha Rattu, bu çocuklar onlara ulaştığında onlara “iç çamaşırlarının içine kaşık koymaları” tavsiyesinde bulunduklarını söylüyor.

 

“Güvenlikten geçerken kaşık kendini belli ediyor ve özel bir odaya götürülen bu çocuklar, zorla evlendirileceklerini açıklayıp kendilerini kurtarıyorlar”

“Bunu ailen etraftayken yapmak çok zor bir şey. Fakat ailen bunu senin yaptığını fark etmiyor. Güvenli bir yol. Bizi arayan insanları bu tehlikeli durumdan kurtardı”

 

Havaalanları ile işbirliği

Yardım kuruluşu havaalanı ile beraber çalışıyor. Şu ana kadar Londra Heathrow, Liverpool, Glasgow ve Birmingham havalimanları durumdan haberdar. Havalimanları potansiyel işaretlere dikkat ediyor: Tek yön bilet, yolcunun yaşı, yılın hangi zamanda olduğu ve kişilerin huzursuz görünüşleri.

 

Rızası olmadan evlendirilenlerin bazısı intihar ediyor veya namus cinayetlerine kurban gidiyor.

 

Geçtiğimiz yıl Yabancı Ofisi Zorla Evlendirme Birimi’ne yaklaşık 1500 olay geldi. Bunlardan en yaşlısı 71, en genci 2 yaşındaydı.

 

Zorla evlendirmeye tabii tutulan kişiler 60 farklı ülkeden. Bunların yarısı Pakistan, yüzde 11′i Bangladeş, yüzde 8′i Hindistan ve yüzde 2′si Afganistan’la ilgili. Diğer ülkeler Somali, Türkiye ve Irak. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com