"Zorla şike yaptıranlar var"

"Zorla şike yaptıranlar var"
FIFA'nın Güvenlik Komitesi Başkanı Chris Eaton, şikeye karşı yapmayı planladıkları erken uyarı, adli soruşturma ve af yönergesiyle ilgili olarak açıklamalar yapmaya devam ediyor.

Aynı zamanda Interpol eski çalışanı olan Eaton, Sinagapur'un New Paper gazetesinden sonra bu kez de İngiliz insideworldfootball ve Alman Fran gazetelerine konuştu.


INTERPOL TEKNİK DESTEK VERECEK
FIFA'nın Interpol ile birlikte çalışarak hayata geçirmeyi planladığı 'yeni şike uygulaması'nın hayatı geçirilmesi için 10 yılda 20 milyon euro harcanacağını duyurdu. Bu konuda Interpol'ün FIFA'ya teknik destek vereceği bildirildi.


Benzeri görülmemiş bir bilgi toplama girişimi için bazı önerilerin öne çıkmaya başladığını belirten Eaton, bu yıl sonuna kadar programına açıklanacağını umut ettiğini söyledi.
 

Organize Suçlarla Mücadele için FIFA'nın yeni yaklaşımının, şikeye dünya çapında darbe vuracağını iddia etti.
 

ZORLA ŞİKE YAPTIRILANLAR VAR
Af ve ödül programıyla ilgili olarak oyuncular, hakemler ve kişilerin haksız yere suçlanmaması ve tehdit altında kalmaması için gerekli işlemlerinin de devam ettiğini iletti. Eaton, ödül yönetmeliği ile ilgili bir paylaşımda da bulunmadı.
 

Futbol maçlarında manipülenin uluslararası suçluların tehdidi ile internet ve telefon aracılığıyla uluslararası kumar piyasasının son dönemde muazzam bir büyüme içine girdiğini belirten Eaton, “Bazı zorla şike yaptırılan kişileri de kaybetmemek gerekiyor” dedi.
 

ŞİKEYE KARIŞANLAR KESİN OLARAK MEN EDİLECEK
Şikeyle ilgili gelecek bilgilerin çok ince eleneceğini belirten Eaton, “Hiç kimse bize çöp olan bilgileri ulaştıramayacak” iddiasında da bulundu.
 

Eaton, Türkiye'deki gibi kovuşturması devam eden davalarla ilgili bir af düşünmediklerini de sözlerine ekledi. Eaton, şikeye adı karışan oyuncu, hakem ve kişilerin kesin olarak futboldan men edileceğinin altını çizdi. Güney Kore'de yapılan operasyonda 10 futbolcunun futboldan men edilmesinin doğru bir yaklaşım olduğunun altını çizdi.


ŞİKEYE KARIŞANLARLA GÖRÜŞMEK İSTİYORUZ
Şike soruşturmasının yerel hükümetlerin ve polisin işidir diyen Eaton, “Bu konu FIFA'nın sorumluluğunda değildir” diye konuştu. Prensip olarak FIFA'nın bu konularda yerel hükümetlerin kararlarına saygı duyduğunu fakat futbolun karar verici mercii olarak, şike konusunda sert tedbirlerinin olacağını belirtti.


Eaton, görüşmek istedikleri bazı oyuncular, profesyonel hakemler ve hatta fiziksel tehlikeye maruz kalan kişilerin de olduğunu söyledi.
 

AFRİKALILAR BÜYÜK TEHLİKE ALTINDA
Özellikle Finlandiya'da şike nedeniyle başları belaya giren Zambiyalı iki futbolcunun durumunun çok farklı olduğunu belirten bu futbolcuların tehdit edildiği için şikeye karıştığına inandığını söyledi, “Dünyanın az gelişmiş bölgelerinden gelen futbolcuların korumasız olduğunun” altını çizdi.
 

SORUŞTURMALARI BEKLEYEMEYİZ
Eaton, Türkiye'de soruşturmayı kastederek, “Biz bazı ülkelerdeki uzun süreli olması beklenen soruşturmaları bekleyemeyiz. Biz bu suçlara karşı acilen eyleme geçilmesini istiyoruz. Fakat panikle hareket edilmemelidir. Bu ileri bir profesyonel hamledir. Şikeyi tamamen ortadan kaldıramasak bile en aza indirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com