Zürafa Marius'un aslanlara yem edilmesine tepkiler dinmiyor

Zürafa Marius'un aslanlara yem edilmesine tepkiler dinmiyor
Kopenhag Hayvanat Bahçesi tarafından çelişkili gerekçeler öne sürülerek 18 aylık zürafa Marius'un hayatına son verilmesi tartışmalarına ABD Büyükelçisi de dahil oldu- ABD'nin Kopenhag Büyükelçisi görüntülerle şok olduğunu açıkladı- Tepkiler dünya

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'daki hayvanat bahçesinin sakinlerinden 18 aylık zürafa Marius'un çocukların önünde kesildikten sonra aslanlara yem edilmesine tepkiler sürüyor.

Hayvanat bahçesinin yönetimi, önce ellerindeki zürafa sayısı arttığı için yer kalmadığı ve Avrupa'daki diğer hayvanat bahçelerinin teklif ettikleri zürafayı almak istemedikleri, ardından genetik uyumsuzluk gibi sebepleri gerekçe göstererek 18 aylık zürafa Marius'u sosyal medya üzerinde organize olan bütün tepkilere rağmen planladıkları gibi pazar sabahı kesti.

Olayın ardından İngiltere ve Kanada'daki iki hayvanat bahçesinin zürafayı almak istediği, ayrıca iki kişinin zürafa Marius'u almak için yüklü bir para teklifinde bulunduklarının ortaya çıkması üzerine hayvanseverlerin kızgınlığı daha da arttı. Hayvanat bahçesi yönetiminin zürafa Marius'u çocukların önünde kestikleri görüntüler ise bütün dünyada tepkilere neden oldu.

Son olarak Danimarka'daki ABD Büyükelçisi Rufus Gifford da zürafa Marius'un öldürülmesi görüntülerini izleyince şoka uğradığını açıkladı.

Kendisi de bir yaban hayatı fonunun üyesi olan ve veteriner partneri ile yaşayan Büyükelçi Gifford, sosyal paylaşım sitesi Facebook sayfasına "Korkunç bir durum. Öldürülme videosunu izlemek kolay değil" şeklinde yazdı.

ABD Büyükelçisi Rufus Gifford, sayfasında, görüntülerin yarattığı şoka rağmen partneri Stephan ile Kopenhag Hayvanat Bahçesi'ne giderek yetkililerin yapacağı açıklamayı önyargısız bir şekilde dinlemeye hazır olduklarını da bildirdi. Ancak büyükelçi, açıklamalarına gelen tepkiler üzerine "Amerika'da hiçbir zaman hayvanat bahçelerinin sağlıklı hayvanları öldürdüğünü duymadım. Avrupa'da bu şekilde bir olayın yaşanması beni çok şaşırttı" dedikten sonra "Hiçbir şekilde Marius'un öldürülmesinin endişe verici olduğunu kastetmedim. Bu yanlış bir çeviri. Marius olayını geçmişte bırakmak benim için iyi olacak" diyerek konuyu kapattı.

Öte yandan, Hollywood yıldızlarından Kirstie Alley, görüntüleri izledikten sonra Twitter'da "Hayatımda çok istismar gördüm ama bu bebek zürafanın öldürülmesi tahammül ötesi, ağlama yürüyüşüne çıkmak zorundayım" diye yazdı.

Marius'un öldürülmesinden sonra Kopenhag Hayvanat Bahçesi yetkililerinin sosyal medya üzerinden çok sayıda tehdit aldıkları da açıklanmıştı. Son olarak pazartesi gecesi web sayfası saldırıya uğrayan hayvanat bahçesinin yetkilileri, basına uygulamanın ne kadar gerekli ve tüm hayvanat bahçeleri ile yaban hayatı parklarında uygulanan normal bir işlem olduğu yönünde açıklamalarda bulunuyor.

Muhabir: İrfan Cemiloğlu
Yayınlayan: Tuğrul Çam

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com